730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Sankce v realitních obchodech (1/2): s čím se nejčastěji setkáte jako prodávající?

7.11. 2018 David Majer

Tak jako v jakémkoliv jiném obchodě, i u prodeje či koupě nemovitosti mají zásadní roli pravidla, kterými se obě strany musí řídit. Pokud nastavené podmínky nedodrží, na řadu mohou přijít sankce, zejména v podobě pokut.

V tomto článku vám přiblížím šest nejobvyklejších situací, o kterých byste měli vědět, když se chystáte prodávat. A příště se podíváme na takové, co se týkají naopak kupců.

Prodej uskutečněný bez účasti a vědomí zajišťovatele

Klasický případ – začnete byt či dům nabízet prostřednictvím RK, která vám přivede kupujícího. Vy ale celou transakci dokončíte bez tohoto zprostředkovatele. Lidově řečeno: obejdete ho. Pak byste měli počítat se smluvní pokutou.

Makléř, se kterým jste uzavřeli spolupráci, do prodeje vložil své úsilí a finance, aby kupce našel. Když nakonec prodáte díky němu, ale bez něj, připravíte ho o odměnu v podobě provize, která pokrývá i nemalé náklady spojené se zajištěním propagace či komunikace se zájemci.

Odmítnutí uzavření SBKS nebo kupní smlouvy

Opět se jedná o postup, kdy vše svěříte do rukou specialistů, ale poté „vycouváte“. Zde konkrétně z podpisu smlouvy o budoucí kupní smlouvě nebo kupní smlouvy (přečtěte si, co musí obsahovat). Nedodržíte lhůtu z dohody o složení rezervačního poplatku a problém je na světě.

Neposkytnutí součinnosti

Stejně jako se vy spoléháte na realitku, realitka se spoléhá na vás. Ano, o většinu práce se postará, ale existují záležitosti, ke kterým vás (či vašeho zástupce, jako tomu je při prodeji na dálku ze zahraničí) nutně potřebuje. Typicky jde o kroky související s prohlídkami nebo vyřizováním dokumentace.

Takže když například neumožňujete uskutečnit návštěvy předmětné nemovitosti nebo nezajistíte SBKS, kterou kupující vyžaduje pro banku kvůli hypotéce, negativně ovlivníte snahu prodat co nejlépe. Podobně zapůsobí také zamlčování důležitých skutečností a okolností, třeba ohledně skrytých vad či probíhajících řízení.

Porušení exkluzivity

Výhradní zastoupení neboli exkluzivní smlouva hraje ve váš prospěch. Prodej přes více realitek se nevyplácí. Jestliže tedy vložíte důvěru do jedné vybrané, držte se toho a nenechte se zlákat na další spolupráce.

Protože byste tak makléři „házeli klacky pod nohy“ a hlavně: tím pádem i sami sobě. Vaše nemovitost jako exkluzivní v nabídce zvýhodňuje jeho pozici v jednáních se zájemci.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Prodlení s předáním nemovitosti

Kvalitní RK je především spolehlivá. Dodržuje termíny a to, na čem jste se dohodli. Ale nezapomínejte, že špičková společnost se chová solidně ke všem, proto drží slovo (a zvláště pak to smluvně ošetřené) i vůči kupujícímu.

Takže záleží také na datech a příslibech v závěrečných fázích prodeje. Když pak nepředáte byt nebo dům tak, jak jste se zavázali, můžete za to být sankciováni.

Škoda vzniklá kupujícímu

Prodej či koupě nemovitosti je vážná věc, pro mnohé často životní krok. A tak je k tomu potřeba přistupovat. Od vyřčeného, posléze dohodnutého a podepsaného nelze odstoupit jen tak, bez následků. Není to rezervace stolu v restauraci, nad kterou každý mávne rukou.

Přerušení jednání totiž může spustit lavinu škod, která částečně „půjde za vámi“. Kupec má sjednaný hypoteční úvěr, vypoví nájem bytu… Pokud se nakonec nic nekoná, tak například banka ho může za nečerpání půjčky pokutovat. Nebo bude muset narychlo shánět nové bydlení, a to znamená další náklady.

Co je za hranou

Sankce zkrátka do světa realit patří. Ale měli byste mezi nimi rozlišovat a nenechat se „uvrtat“ do nesmyslných nebo dokonce šikanózních podmínek, které jsou za hranou. I tou morální.

Základně se můžete řídit příklady uvedenými výše. Jedná se o racionálně vysvětlitelné situace, co mají oporu jak ve zdravém rozumu, tak v obchodní férovosti.

I když já osobně se vždy snažím vést prodej tak, aby vše klaplo na 100 % a bez nepříjemných zádrhelů. Někdy totiž vznikají jen kvůli nedostatečné informovanosti majitele (stávajícího i budoucího). Úspěšně tomu předcházím do detailů naplánovaným postupem a maximální otevřeností vůči svým klientům.

Důležité upozornění na závěr

Občas se setkávám s názorem, že není nutné to s papírováním přehánět, protože „jsme přeci lidé a vždycky se nějak domluvíme“… Vnímáte to podobně? Pak to raději ještě zvažte. Riziko je až příliš velké. Možná vás jednání s právníkem, který vám podklady připraví nebo zkontroluje, budou stát čas a peníze, ale na oplátku získáte mnohem víc jistoty a klidu.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Sankce v realitních obchodech (1/2): s čím se nejčastěji setkáte jako prodávající?
4.9 (97.89%) 57 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.