Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Víte, k čemu slouží ochranná lhůta na katastru nemovitostí?

7.8. 2019 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

20 dní pro jistotu a bezpečí – i takto se dá popsat ochranná lhůta, kterou do realit přinesl v roce 2014 nový katastrální zákon č. 256/2013 Sb. Startuje podáním návrhu na vklad a nelze ji jakkoliv obejít nebo zkrátit. Představuje pojistku, že se s vaší nemovitostí nestane nic, co nechcete.

Někteří mí kolegové ji vnímají jako zbytečné zdržování… A já? Mám k ní rozhodně pozitivnější postoj. Lhůtu považuji za užitečnou, protože v případě potřeby poskytuje šanci včas „zatáhnout za záchrannou brzdu“.

Bezpečný prodej = úspěšný prodej

Na bezpečnosti realitních transakcí, se kterými pomáhám svým klientům, si velmi zakládám, a tak mě podobná legislativní opatření za účelem minimalizovat rizika těší. A přesně k tomu tato lhůta slouží, je nástrojem prevence a zároveň účinnou obranou proti možným podvodným a nepovoleným operacím u nemovitosti.

Ano, zařizování se pochopitelně o zmíněné dny prodlouží, ale podle mě se v kontextu důležitosti obchodu samotného jeví tato „pauza“ jako zanedbatelná záležitost.

Ochranná lhůta a s ní spojené čekání tedy nepatří mezi úkony, kvůli kterým byste si měli dělat starosti. Při prodeji bytu či domu na vás čekají zásadnější kroky. Přečtěte si, na co se ve spojitosti s katastrem připravit.

Jak vše probíhá

Lhůta začíná běžet ode dne, kdy na katastr vložíte kupní smlouvu či jakoukoliv jinou dokumentaci, která má být podkladem pro zápis. Úřad následně informuje účastníky řízení, že došlo k podání návrhu.

Ti pak mají prostor na to, aby eventuálně s požadavkem nesouhlasili. Pokud by se tedy cokoliv rozbíhalo bez vědomí vlastníka, dozví se o tom. A získá možnost reagovat, a tak třeba stopnout nechtěný proces přepisu bytu či domu na někoho jiného.

Je třeba pamatovat na to, že katastr nezkoumá pravost předložených listin a nedokáže odhalit případné ilegální pokusy obejít majitele, zabývá se jen nezbytnými náležitostmi.

Jestliže ke změně nikdo nevznese námitku, tak ji katastr po uplynutí lhůty provede (na zpracování má 30 dnů). Samozřejmě také za předpokladu, že se neobjeví žádný z důvodů pro zamítnutí návrhu. A pak už většinou nic nestojí v cestě k úspěšně dokončenému prodeji.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.