730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Znáte hlídače katastru? Ochrání vás před krádeží nemovitosti a dalšími problémy

5.12. 2019 (Aktualizováno: 9.1. 2020)David Majer

Obezřetnosti není nikdy dost. Proto pokud vlastníte byt nebo dům, doporučuji využívat nástroj zvaný hlídač katastru. Upozorní vás na případnou nevyžádanou změnu, která v té nejhorší představě vede až k odcizení vlastnického práva.

Příčinou problémů nemusí být jen záměrný podvod. Jsme jen lidé a všichni občas chybujeme. Za některými případy tak stojí obyčejné přehlédnutí či nepozornost na straně úřadu. Nebo zdánlivě nikým nezaviněná chyba v systému. Můžete si o tom myslet své, ale i takové riziko v realitním světě existuje.

Stačí 20 dnů a přijdete o majetek…

…Ano, necelé tři týdny a problém je na světě. Jak jste se mohli dočíst v článku o ochranné lhůtě na katastru nemovitostí, po podání návrhu na vklad máte jako vlastník dvacet dní na to, abyste nechtěné procesy stopli hned v začátku.

Jenže když se o snaze něco změnit nedozvíte, termín zmeškáte. Úřad vás samozřejmě informuje písemně, ale k oznámení se třeba nedostanete – např. budete v zahraničí nebo se stanete obětí dokonale připraveného podvodu, kdy strůjce zařídí, aby dokumenty dorazily na jeho adresu. Na úřadě totiž nikdo nezkoumá pravost předkládaných dokladů.

A pak? Pak přijdou velké starosti, se kterými vám pomůže až soud. Nemusím snad připomínat, jak náročné na čas a finance takové postupy bývají. Tím jsme se dostali k mé oblíbené radě: nepodceňujte prevenci. S tou vám u této problematiky pomůže právě hlídač katastru.

Co je hlídač katastru

Jedná se o službu, která automaticky sleduje změny v katastru nemovitostí. K záznamům se sice snadno dostanete i sami přes internet podle tohoto mého návodu k nahlížení krok za krokem, ale když se staráte o více nemovitostí, může být ruční kontrola namáhavá.

Pamatovat na to, proklikávat se, pročítat, to všechno bere drahocenný čas. Hlídač katastru vám ho ušetří. Je to aplikace (robot), co se „dívá“ za vás. Určíte interval a způsob kontaktování a máte jistotu, že se o návrhu na vklad dozvíte včas.

Na českém trhu jsou dostupné různé druhy hlídačů a pomocníků tohoto typu. Liší se možnostmi nastavení, funkcionalitami a cenou (od cca 200 Kč až po několik stovek či tisíc za rok).

  • Služba sledování změn – nástroj, který poskytuje stát, resp. Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). Za jednorázový roční poplatek sleduje až 20 nemovitostí, každá další se platí zvlášť. Požadavek na monitoring je nutné vyřídit osobní návštěvou úřadu.
  • Dále tu máme hlídače od soukromých společností. Stačí zadat do vyhledávače klíčové slovo hlídač katastru a můžete vybírat. Obecně jsou propracovanější než první varianta.

Jaký hlídač zvolit?

Záleží na tom, co od hlídače vyžadujete. Jestliže jste běžným vlastníkem bez myšlenek na investování a obchodování s nemovitostmi, vystačíte si s oficiální službou od ČÚZK či nějakou levnější soukromou. Získáte rozumný základ, co přináší dostatečnou jistotu a klid.

Jinak by měli uvažovat ti z vás, kteří se realitami zabývají profesionálně, zajišťují prodeje a koupě. Nebo jich mají několik, pronajímají je, představují pro ně investorské příležitosti apod.

Pak využijete pokročilejší funkce ohledně frekvence kontrol nebo upozorňování na zápisy a další podobná vylepšení. Navíc je zřídíte online z pohodlí domova či kanceláře.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.