5 jasných kroků, jak zaplatit daň z nabytí nemovitosti

1.8. 2018David Majer

Koupili jste nemovitost? Pak nezapomeňte na poslední důležitý krok. Pomyslnou tečku za celým náročným procesem uděláte až ve chvíli, kdy zaplatíte daň z nabytí nemovité věci (dříve daň z převodu). Přečtěte si, jak správně postupovat, abyste byrokratický finiš zvládli bez komplikací a mohli si nerušeně užívat svůj nově pořízený byt nebo dům.

Ještě celkem nedávno bylo vše jinak – daň hradil prodávající. Změna přišla na podzim roku 2016 a od té doby leží povinnost na straně kupce. Sazba je 4 % a vztahuje se na všechny úplatné převody, jak už jsem vysvětloval v jednom z předchozích článků o dani z nabytí nemovitosti.

A teď už pojďme na jednotlivé kroky.

1. Pohlídejte si termín

Dejte si pozor, abyste v euforii z nového obydlí či majetku na daň nezapomněli. Stát na vás totiž nebude „čekat věčně“. Přiznání a platbu od vás musí obdržet do konce třetího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo k zápisu vlastnického práva do katastru.

Příklad: Zápis se uskutečnil ke dni 20. 6. 2018. Takže lhůta pro podání přiznání a zaplacení daně vyprší 30. 9. 2018.

2. Vypočítejte daň

Jak už víte, sazba činí 4 % ze základu daně – a ten tvoří:

  • buď sjednaná (kupní) cena,
  • nebo tzv. nabývací hodnota.

Nabývací hodnota znamená 75 % z tzv. směrné hodnoty (určuje zdarma správce daně podle typu, polohy a charakteru předmětné nemovitosti), nebo ze znaleckého posudku (necháte si vyhotovit sami).

Tip: Orientační směrnou hodnotu zjistíte na stránkách státní správy nebo ve speciálních online kalkulačkách na portálech zaměřených na finance.

O tom, co se nakonec stane základem daně pro její finální výpočet, rozhodují zjištěné hodnoty. Daň se vždy platí z vyšší sumy. Takže pokud jste například koupili za 3 miliony a nabývací hodnota (směrná či z posudku) vyšla 2,5 milionu, k výpočtu využijete reálnou kupní cenu.

3. Vyplňte formulář

Tiskopis seženete na finančním úřadě nebo na stránkách správy, kde najdete také pokyny pro bezproblémové vyplnění.

4. Doručte přiznání a další dokumentaci na příslušný finanční úřad

K vyplněnému formuláři s přílohami si nachystejte ještě kopii kupní smlouvy a potvrzení o provedení vkladu od katastrálního úřadu. Vše pak dodejte finančnímu úřadu, pod který nemovitost spadá. Jestliže máte zřízenou datovou schránku, můžete tento krok provést elektronickou cestou.

5. Zaplaťte daň

A nakonec uhradíte daň, resp. zálohu = vámi vypočtenou částku, kterou jste uvedli i ve formuláři. Jestliže „finančák“ dojde k jiné hodnotě, zašle vám platební výměr s eventuálním doplatkem.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.