730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Aukce a dražba nejsou jedno a to samé. Poznejte 5 nejdůležitějších rozdílů

18.9. 2019David Majer

S termíny „aukce“ a „dražba“ se můžete ve světě realit setkat poměrně často. Jenže ne vždy jsou použité správně – obvyklou chybou bývá jejich zaměňování nebo považování za synonyma. Přitom se jedná o způsoby prodeje či koupě, které se pojí se specifickými situacemi a mají odlišné legislativní pozadí.

Přesto u obou postupů najdeme něco, co mají společné. Nemovitost, kterou její majitel nabízí prostřednictvím aukce nebo dražby, nemá stanovenou finální prodejní cenu. Rozhodne o ní až zájem potenciálních kupců a licitování.

Obvyklou strategií pro výběr „výherce“ je tzv. nejvyšší nabídka, tedy: kdo dá víc, ten kupuje. Avšak u aukce to nemusí být jediné kritérium. Prodávající může preferovat např. zájemce s hotovostí, takže nakonec třeba neprodá za nejvyšší částku, ale se splněnými požadavky ohledně rychlosti transakce. O této problematice se dočtete v článku se 3 kroky, které je třeba udělat, když chce vaši nemovitost koupit více zájemců.

V následujícím přehledu si vyjasníme další klíčové znaky obou variant. Snadněji si pak eventuálně vyberete postup, který vyhoví vaší situaci a možnostem.

1. Legislativa

Hlavní rozdíl mezi aukcí a dražbou spočívá v legislativě. Jasná pravidla pro dražby udává zákon o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb. Aukce mají „volnější režim“, jejich podobu může hodně ovlivnit organizátor/vyhlašovatel – musí se však udržet v hranicích, které nastavuje občanský zákoník č. 89/2012 Sb.

2. Způsob nabytí vlastnického práva

U aukce probíhá změna vlastníka jako u běžného prodeje = vkladem kupní smlouvy na katastr nemovitostí. Při dražbě se nový majitel určí příklepem licitátora = s odklepnutou nejvyšší nabídkou přechází vlastnické právo na vydražitele.

3. Povinnost prodat

Dokončená dražba znamená pro původního majitele definitivní řešení. Musí nemovitost prodat. Z aukce taková povinnost nevzniká. Pokud se vám jako prodávajícímu výsledek soutěžení zájemců nelíbí, můžete cenové návrhy odmítnout.

4. Vstupní vklad

Abyste se mohli zapojit do dražby, musíte složit tzv. dražební jistotu. Pokud soutěž nevyhrajete, je vám pochopitelně po skončení vrácena. Do aukce vstoupíte „zdarma“, případný rezervační poplatek určuje až domluva mezi prodávajícím a kupujícím a sepsání rezervační smlouvy.

5. Vyvolávací cena

Dražba začíná na 2/3 odhadní ceny (v druhém kole na polovině), kterou vypracoval znalec. U aukce si majitel zvolí sám, na čem chce startovat.

Prodej aukcí představuje skvělý nástroj, jak se dostat k zajímavé sumě za byt nebo dům, ale bez znalosti trhu a poptávky nemusí dopadnout dle očekávání. Proto doporučuji: svěřte vše do rukou zkušeného realitního makléře, který přesně ví, co a proč od potenciálních kupců vyžadovat.

Kdy jít do dražby a kdy do aukce?

A na závěr ještě něco málo o využití těchto postupů. Dražba bývá zpravidla nedobrovolná, probíhá v rámci exekučního řízení kvůli nevyřešeným pohledávkám věřitele vůči dlužníkovi. Jestliže vám však její podmínky vyhovují, můžete svou nemovitost dražit dle dražebního zákona zcela dobrovolně. Výhodnější výsledek vám ale přinese dobře zvládnutá aukce.

Z pohledu kupujícího to je naopak – dražba přináší šanci pořídit byt nebo dům výrazně levněji oproti reálné tržní ceně, když se to „dobře sejde“.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.