730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Co byste měli vědět o provizi (a DPH), než se s makléřem dohodnete na spolupráci?

11.3. 2020David Majer

Odpověď na otázku z nadpisu tohoto článku je jednoduchá: úplně všechno. Ano, seznámení s provizí by mělo být kompletní. A to ještě před tím, než vás makléř začne oficiálně zastupovat při prodeji. Tedy než podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu. Z vaší strany je takový přístup adekvátně obezřetný, ze strany makléře férový, profesionální a měl by být povinný.

Proč tohle téma otevírám? Protože když se na mě obracejí klienti jiných realitních kanceláří, setkávám se s tím, že vlastně vůbec netušili, s jakou provizí by eventuálně měli počítat. A to je špatně.

Já v tomto zastávám otevřenost a transparentnost. Stejně jako u všech ostatních parametrů nebo kroků v realitní transakci. Vždyť na tom se buduje tolik potřebná důvěra a v další fázi spokojenost.

Žádné rozmezí, jen přesné procento

Provize obvykle činí zhruba 3 až 5 % z prodejní ceny. Toto všeobecně známé rozmezí by však mělo být teoretické jen do chvíle, než začnete tuto otázku řešit v praxi a vážně. U svého prodeje. Pak musí jít všechna „až“ a „přibližně“ stranou. Chtějte vědět konkrétní procento.

Já ho svým klientům sděluji při probírání naší případné spolupráce, aby si mohli udělat jasnou představu o tom, co pro ně udělám a za jakou odměnu. Výši provize je poté nutné uvést i do smlouvy o zprostředkování prodeje.

Sice pochopitelně neznají přesnou částku, protože prodej je dynamická disciplína a od nastavené prodejní ceny se můžeme odklonit (třeba se zvýší díky aukci), ale ani tak není provize jedna velká neznámá. Snadno si spočítají, v jaké hladině se s provizí pohybujeme.

Nezapomeňte na DPH

Zároveň s procentem žádejte informaci o DPH (21 %) – zda bude ještě přičtena v závěrečném vyúčtování, nebo už je zahrnutá ve výši provize. U mě se opět jedná o automaticky uváděný údaj – od prvních jednání až po formulace ve zprostředkovatelské smlouvě. Je to jistota a ochrana pro obě strany.

Nestane se tak, že by vám realitní kancelář ve finále účtovala provizi 4% + 21% DPH, když vám makléř oznánil, že provize jsou 4%. V realitní transakci jsou to rozdíly v desítkách tisíc korun, které by vás mohly nemile překvapit.

Že provizi neplatíte? Tak na tento trik pozor!

Možná se teď usmíváte, protože RK, kterou jste si vyhlédli, po vás žádnou provizi nechce. A tvrdí vám, že u nich to funguje opačně = odměnu si berou od kupujícího. Jednoduše prý navýší prodejní cenu a je to.

Nenechte se mýlit, v konečném součtu nejspíš hodně proděláte. Slíbí vám totiž částku, která neodpovídá skutečné tržní hodnotě, jelikož musí najít prostor pro navýšení o provizi pro kupujícího. Nemovitost tak zbytečně podhodnotí. Takže zatímco „bez provize“ prodáte např. za 2,5 milionu korun, standardní postup by vám zajistil 2,7 milionu – a z takové sumy zbyde i po odečtení provize víc.

A tohle není jediný problém tohoto neprofesionálního postupu. Vše jsem detailně rozebral v článku s 5 důvody, proč byste si měli prodej bez provize pořádně promyslet. Přečtěte si ho, ať se vyznáte a nespálíte se.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.