730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

4 situace, ve kterých se na mě obracejí klienti jiných RK nebo samoprodejci

21.2. 2019 David Majer

Mou klientskou základnu netvoří pouze majitelé, kteří mě osloví v okamžiku, kdy se rozhodnou, že svou nemovitost prodají. Je mnohem pestřejší. Zahrnuje také prodávající, co už „akci rozjeli“. Přečtěte si, jaké problémy je ke mně obvykle dovedou – získáte tak praktické tipy pro svůj vlastní prodej, které vám ušetří spoustu času a nervů.

Situace č. 1: Když se z Bezrealitky stane Bezúspěchu…

Často mě o pomoc žádají klienti, kteří uvěřili líbivým reklamním heslům známého serveru, co láká na prodej „bez těch ošklivých makléřů a realitek“. Dle pokynů udělají pár fotek přes mobilní telefon, vloží nabídku na daný web a čekají. A čekají a čekají. Solidní zájemce, se kterým by mohlo odstartovat rozumné jednání, se neobjeví.

Buď se setkají s jedním z velkých realitních nešvarů, kdy se za poptávající vydávají sami makléři (ti neprofesionální), nebo naráží především na potenciální kupce, kteří chtějí co nejvíce ušetřit (a proto také hledají byt či dům na serveru, kde se zobrazují nabídky přímo od majitelů), takže nechtějí koupit za stanovenou cenu.

Situace č. 2: Když se zapojí několik realitek najednou

Chtěli zvýšit šanci na co nejrychlejší a nejvýhodnější prodej. Zadali tedy obchod několika realitním kancelářím zároveň. Jenže tohle na trhu s nemovitostmi nefunguje, neplatí přísloví, že víc hlav víc ví. A většinou takový postup nadělá víc škody než užitku, i když se laikovi může jevit jako skvělý plán.

K nemovitosti se pak pojí odlišné ceny/provize, je prezentována různými způsoby a většinou nedokonale, protože na neexkluzivní prodej obvykle přistupují makléři, co jedou na kvantitu. Chtějí mít hodně bytů a domů v nabídce, ale pak jim pochopitelně nezbývá čas na to, aby se každému „kousku“ věnovali tak, jak by měli. Přečtěte si, co všechno udělá kvalitní specialista, když pro vás odvádí špičkovou práci.

Víc hráčů ve hře zkrátka přináší nejrůznější problémy. O těch nejzásadnějších se dočtete v článku, ve kterém jsem vysvětlil právě problematiku prodeje přes více RK.

Situace č. 3: Když prodej vede nezkušený/nekvalitní makléř

Dále mě kontaktují prodávající, co „neměli šťastnou ruku“ při výběru RK. Zpravidla tak narazí na společnost (a může to být i velká a renomovaná značka), která příliš nedbá na odbornost svých makléřů.

Jde jí zejména o to, aby měla dostatek „oveček“ (často atraktivního vzhledu), které budou nabírat nemovitosti do portfolia na svou hezkou tvář.

Avšak u sympatického vzhledu většinou veškeré trumfy končí. Mizerné obchodní dovednosti, neznalost lokální poptávky/nabídky, málo zkušeností – to dává dohromady recept na nepovedený prodej, kdy se z krásného bytu nebo domu stane ležák. To znamená, že se na trhu spálí, což se napravuje velmi obtížně.

Situace č. 4: Když má (předtím odmítnutá) doporučení vyjdou jako ideální

V neposlední řadě pomáhám „hasit požár“ lidem, se kterými jsem už byl v kontaktu. Vypracoval jsem jim online odhad ceny. Navrhnutou částkou jsem se ale netrefil do jejich představ, které mířily výš. A nepozdávaly se jim ani moje rady ohledně home stagingu a vhodné prodejní strategie.

Spolupráci se mnou odmítli a vydali se svou vlastní cestou – jako samoprodejci nebo s využitím několika RK, kterým dali jasnou instrukci: „Chceme tyhle peníze, provizi si k tomu přičtěte dle uvážení.“ A protože daná suma neodpovídala situaci na trhu, kupec se nenašel. Po několika měsících se tak vrací ke mně a chtějí to zkusit podle mých doporučení.

Rád jim podám pomocnou ruku, bohužel ale musejí počítat s tím, že se změnila tržní pozice jejich nemovitosti, když už ji nabízeli za přehnanou cenu (a někdy i s nedostatečnou prezentací). Nakonec tak sice společně prodáme, ale většinou za ještě menší částku, než kterou jsem jim vypočítal ve svém prvním odhadu.

Prodejní chyby způsobují starosti a stres a připravují o peníze. Proto si dobře rozmyslete, jaký způsob prodeje zvolíte. Pokud to chcete zvládnout sami, nechte si poradit alespoň s nastavením vhodné ceny a s právními náležitostmi. A nepodceňte ani přípravu na focení a samotné fotky – krásný vizuál v inzerátu je v dnešní době nutnost.

Jestliže se chystáte svěřit vše do rukou profíka, vybírejte ho třeba podle 5 znaků úspěšného a dobrého makléře, ať spolupracujete se zkušeným a kvalitním odborníkem, který se o všechny důležité kroky postará na 101 %.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

4 situace, ve kterých se na mě obracejí klienti jiných RK nebo samoprodejci
Ohodnotit stránku

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.