Co dělat, když nejste schopni zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí

21.11. 2018 (Aktualizováno: 22.11. 2018)David Majer

Daň z nabytí zvyšuje náklady na pořízení bytu či domu až o stovky tisíc, a tak dělá vrásky na čele nejednomu kupujícímu. Někteří novopečení vlastníci nemovitosti se dostanou až do situace, že ji ve stanoveném (závazném) termínu neuhradí. A problém je na světě.

Obáváte se podobného scénáře i vy? Přečtěte si, jak ho případně budete moci řešit. Tak jako tak ale platí, že nejlepší řešení se ukrývá v prevenci a připravenosti – vše důkladně proberte předem se svým hypotečním/finančním poradcem a mějte v záloze „plán B“. Jakmile totiž nezaplatíte daň včas (čtěte 5 kroků, jak na to), začne nabíhat úrok z prodlení (jeho výši vám prozradí součet roční REPO sazby a 14 procentních bodů, bližší info najdete v daňovém řádu a u ČNB).

Šanci přináší žádost

Jak se tedy vyvarovat sankcí? Ideálně tak, že daň uhradíte, což asi ani nemusím zmiňovat. Nabízí se dofinancování hypotékou nebo dalšími typy půjček. Jenže život může „zamíchat kartami“ naprosto nečekaně a s velkou razancí. A pak se běžné způsoby stanou neuskutečnitelnými. Tehdy vám zbyde jediná možnost – požádat finanční úřad o odložení termínu nebo splátkový kalendář.

Správce daně vám ale nevyhoví automaticky. Může tak učinit, když o tuto formu „úlevy“ žádáte s odůvodněním, co uvádím v následujícím seznamu.

  • Jestliže by vám zaplacení daně způsobilo vážnou újmu.
  • Nebo byste úhradou ohrozili výživu svou a svých blízkých (ke kterým máte vyživovací povinnost).
  • Pokud byste kvůli platbě daně zkrachovali (zaniklo by vaše podnikání).
  • Pokud od vás nelze daň vybrat najednou.
  • Anebo se očekává, že bude vaše povinnost zaplatit částečně omezena či úplně zrušena.

S podáním žádosti se pojí správní poplatek 400 Kč. Co se týče formy, není přesně určena. Musíte jen dodržet klasické náležitosti (kdo, co a proč) a argumenty podpořit vhodnou dokumentací (výpisy z účtu, soudní rozhodnutí apod.), a to dopodrobna.

Součástí by měl být i návrh splátkového plánu, pokud chcete hradit po částech. Vzor žádosti najdete na webu finanční správy, kde se také dozvíte, že ji můžete podat písemně, ústně prostřednictvím protokolu či přes datovou zprávu.

Vyhlídky nejsou moc růžové…

Na povolení tzv. posečkání úhrady byste se ale neměli příliš upínat. Realita je taková, že úřad v tomto vyjde vstříc málokomu, jak mi potvrdili sami úředníci. Protože posuzovací kritéria jsou velice přísná. A kladné vyřízení i tak znamená, že vše musíte splatit do 1 roku.

Navíc se nikdy nesmíte zpozdit s platbou (resp. splátkou), jinak vše domluvené padá a odloženou daň je potřeba uhradit ihned – a k ní se ještě připočte úrok z posečkané částky.

Co z toho všeho vyplývá? Jasné doporučení: udělejte vše pro to, abyste daň z nabytí nemovitosti vyřídili ve lhůtě.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 17.8. 2022

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. Drží se tak již 4. rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.