Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Jak je to s pojištěním advokáta: na co se vztahuje a k čemu slouží, když máte peníze v advokátní úschově?

29.1. 2021 (Aktualizováno: 27.2. 2021)David Majer

Mezi hlavní priority v prodeji nebo koupi nemovitosti patří bezpečnost celé realitní transakce. Za ní stojí společně s makléřem i advokát, který připravuje smlouvy a často také zajišťuje úschovu peněz. Nad jeho činností a vaším klidem pak drží „ochrannou ruku“ také povinné pojištění profesní odpovědnosti (v minimální výši 5 milionů korun).

Pokud by vám tedy advokát svým konáním při poskytování odborných služeb způsobil nějakou újmu, k náhradě škody může být využita právě daná pojistka. Pokrývá tak profesní selhání – k tomu může dojít třeba pozdním vyplacením peněz nebo zkrátka jinak, než ukládají sjednané podmínky.

Pravidla u advokátní úschovy aneb jak jsou vaše peníze chráněné

Jestliže právě přemýšlíte, zda zvolit advokátní úschovu ve svém prodeji/koupi, doporučuji článek se 3 radami z praxe pro snadnější výběr. Teď se pojďme blíže podívat na to, co musí splňovat a zajišťovat advokát, který ji poskytuje.

  • Úschova musí být vedena na zvláštním bankovním účtu (speciálně označeném bankou), zřízeném pro konkrétní transakci. Takže co obchod, to účet.
  • Zmíněný účet musí být oddělený od prostředků advokáta či ostatních klientů.
  • Každou úschovu advokát zavádí do elektronické evidence, kterou spravuje Česká advokátní komora (ČAK).

Tato pravidla tak utvářejí ochranu financí, a to i pro případ exekuce nebo úpadku advokáta. Peníze zkrátka z pohledu legislativy pořád patří klientovi a nespadají do majetkové podstaty odborníka, kterému je v rámci realizace obchodu svěříte. Nikdo se k nim mimo domluvený postup nedostane.

Na dodržování povinných úkonů dohlíží již zmíněná ČAK. Ročně provede stovky kontrol, podle kterých pak eventuálně nastavené regulace upravuje. Při tom se zaměřuje také na plnění povinností advokátů v oblasti opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti (tzv. praní špinavých peněz), to vše v režimu mlčenlivosti a ochrany důvěrnosti.

Jestliže advokát něco z výše uvedeného poruší (například provádí více úschov na jednom účtu, využije uschované prostředky mimo sjednaný účel apod.), dopustí se tím kárného provinění. A za to mu může být udělena pokuta nebo může být vyřazen ze seznamu advokátů.

Oceňuji vstřícné a ochotné jednání pana Majera a hlavně rychlost prodeje mé nemovitosti. Mohu jen doporučit. J. Maiselová
Jaroslava M
Jaroslava M
19:21 21 Feb 21
Jsem velice spokojen, potřeboval jsme rychle prodat dost zdevastovány byt z dědictví. Pan Majer bleskově zabezpečil vyklizeni bytu a připravil home staging, co celou vec znacne zjednodušilo a urychlilo. Vřele doporučuji
Bobo Mihok
Bobo Mihok
12:01 22 Feb 21
Děkuji za rychle a solidní jednání
bender zadunajskij
bender zadunajskij
08:02 22 Feb 21
Využila jsem služeb realitního makléře pana Davida Majera z Remax Alfa v Praze. Spolupráce byla, rychlá a efektivní bez zbytečného průtahu. Zároven jsem vždy a rychle dostala odpověď na všechny mé dotazy a obavy z prodeje bytu. Uzavřela jsem smlouvu o výhradním zastupování pro prodej bytu. Za pár... dní se nafotil byt, předala klíče k prohlídce. Následovaly prohlídky o kterých jsem byla vždy předem informována. Za 3 týdny se našel ten správný kupec a sním i dobrá zpráva pan Majer ještě dokázal zvýšit cenu bytu o 3,5 % .Zároveň jsem využila služeb advokátní úschovny se kterou pan Majer spolupracuje už léta. Kdybych prodávala znova určitě bych se nebála využít znovu spolupráce s panem Davidem Majerem. Je slušný, férový a rychlý. A zároveň tímto velmi děkuji za spolupráci.číst dál
Kristyna Salvova
Kristyna Salvova
12:15 20 Jan 21
Situace při prodeji mého pražského bytu byla mimořádně obtížná nejen proto, že šlo o prodej nemovitosti v jiné zemi, než ve které žiji, ale i vzhledem ke komplikacím, ke kterym došlo v právě propuklé pandemické krizi. Pan Majer vyřešil všechny problémy se sebevědomím, s úsměvem a bravurním klidem,... a po celou dobu jsem k němu měla naprostou důvěru. Zůstával se mnou celou dobu ve spojení, reagoval okamžitě na každý můj dotaz nebo prosbu. Vyzvedl moji zahraniční zásilku, která došla do úschpvny mimo Prahu. Zachoval klid v každé stresové situaci. Jsem mu nesmírně vděčná za relativně hladký průběh jinak velmi komplikovaného prodeje, i za to, že dnes bydlím ve vlastním domě v Irsku. Markétačíst dál
Numinous20111
Numinous20111
14:50 13 Oct 20
V nedávné době jsem využila služby realitního makléře p. Davida Majera při prodeji bytu v Praze.Jeho přístup k poměrně složité situaci byl skvělý. Jedná férově, lidsky a je na něj vždy spolehnutí.Přeji mu i nadále mnoho úspěchů a trpělivosti jako doposud. Všem mohu jen doporučit 🙂..
Pavla Žídková
Pavla Žídková
17:11 21 Feb 21
Jsem velmi spokojen s celým procesem prodeje domu, který jsme uskutečnili s vysoce profesionální pomocí pana Majera a jeho spolupracovníků, kteří nám vytvořili velmi pěknou prezentaci domu. V průběhu naší spolupráce se mi s panem Majerem velmi příjemně komunikovalo, vždy se choval taktně, svým... informovaným a zároveň lidsky citlivým přístupem pomáhal klidnému průběhu jednání. Vřele doporučuji využít jeho služeb.číst dál
Pavel Viktora
Pavel Viktora
11:21 17 Oct 20
David Majer je velmi příjemný mladý muž na svém místě. Nic není problém, výborná komunikace, rychlost, důvěra. Vřele doporučuji.
Hedvika Cervinkova
Hedvika Cervinkova
20:53 23 Feb 21
David was a pleasure to have as our agent. He never left any questions unanswered and always responded promptly. I would highly recommend him over any agents as you will save time as well as receive top quality service. He was able to rent out our apartment very quickly and able to close all the... gaps related to administration and legal aspects between the new tenants very effectively.číst dál
Zuzana Tovarova
Zuzana Tovarova
18:38 18 Jan 21
Velice hezké fotografie, které odrážejí skutečný stav nemovitosti a přitom podtrhnou její silné stránky. Díky této prezentaci je výběr jednotky jednodušší a především atraktivní pro zájemce. Doporučuji
Sam Sung
Sam Sung
10:55 20 Jan 21
Kvalita odvedené práce, způsob zpracování, úroveň komunikace i vypovídající hodnota odhadu jednoznačně vypovídá o profesionálním přístupu. Mohu jednoznačně doporučit a děkuji!!!
Josef Ondrušík
Josef Ondrušík
17:12 28 Feb 20
David Majer nám pomohl prodat ve velmi krátké době dva menší byty. Veškeré jeho služby byly vrcholně profesionální, zároveň byla celá naše spolupráce maximálně příjemná i po lidské stránce. Skutečnost, že jsme využili jeho služeb se nám ve výsledku vyplatila i z hlediska finančního - i po odečtení... provize za prodej byl výnos z prodeje vyšší, než jsme na počátku celého procesu doufali. V přímém srovnání se zkušeností s několika dalšími realitními makléři byla spolupráce s panem Majerem jako z říše snů, v tom nejlepším slova smyslu.číst dál
Filip Láb
Filip Láb
16:07 22 Oct 20
A very good broker with a professional background. Friendly, quick to act and very accommodating. - I have had very good experiences with David and can only recommend him!
Paolo Cafaggi
Paolo Cafaggi
15:36 22 Oct 20
Absolutně profesionální přístup. Bez stresu, rychlá, přesná akce. Děkuju
Pavlína Kuřátková
Pavlína Kuřátková
11:26 12 Oct 20
Pana, Davida Majera mohu jen doporučit. Je to člověk na svém místě. Úžasná komunikace a profesionální přístup. Prodal mi nemovitost za týden. Ještě jednou Vám děkuji a přeji mnoho spokojených klientů jako jsem já.
Mirek Tesař
Mirek Tesař
16:34 20 Feb 21
S panem Majerem byla radost spolupracovat. Ve velmi krátkém čase domluvil mnoho prohlídek a byt se prodal za velmi dobrou cenu. Příjemné vystupování, rychlá reakce, profesionální přístup.
Tomáš Kapar
Tomáš Kapar
05:54 25 Oct 20
Realizace prodeje proběhla přesně podle domluvených kritérií. Spolupráce byla na profesionální úrovni. Tímto bych rád poděkoval. Bez problémů bych s panem Majerem spolupracoval znovu.
Jan Vodicka
Jan Vodicka
20:21 22 Oct 20
V loňském roce jsem našla na internetu kontakt na on-line odhad nemovitosti, který nabízel na svých stránkách realitní makléř pan David Majer. Protože jsme se chystali prodat rodinný dům, využila jsem tuto možnost. To byl začátek naší spolupráce a následně rychlého a úspěšného prodeje. Pan Majer... je profesionál ve všech směrech. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni. Děkujeme a doporučujeme.číst dál
Eva Kypsonová
Eva Kypsonová
13:09 22 Oct 20
Se službami poskytnutými panem Majerem (i jeho spolupracovníky) jsem byl vždy spokojen, a to při koupi bytu i jeho následném pronájmu. Vše vždy probíhalo promptně a bez problémů.
Jiří Blanda
Jiří Blanda
09:19 22 Oct 20
Pana Majera vřele vřele doporučuji. Prodal velmi rychle můj byt na Praze 9. Velmi oceňují jeho důvěryhodnost, profesionalitu, systematičnost a bezproblémový průchod celého procesu prodeje.
Slavomír Černý
Slavomír Černý
19:37 23 Oct 20
Na práci Davida Majera oceňuji jeho profesionalitu, spolehlivost a dochvilnost. Vždy reagoval na naše e-maily či telefonáty. Nejvíce si cením toho, že nám vždy pomohl najít dobrého klienta/nájemce.
Miloš Brunclík
Miloš Brunclík
09:25 22 Oct 20
Profesionalita a skvely pristup p. Majera nam pri predaji bytu velmi pomohol ! Všetko nám s manželom vysvetlil, predaj prebehol hladko a rychlo. Ak by som v buducnosti planovala kupu alebo predaj tak sa určite obratim jedine na p. Majera
Lucia Marková
Lucia Marková
17:33 21 Feb 21
Pan David Majer je naprostý profesionál, kterého bych přála každému kdo prodává nebo kupuje byt. Stačilo pouze jedno setkání a vše ostatní zařídil dle mých požadavků bez mé přítomnosti. Z jeho jednání jsem byla nadšená.
Romana Reimová
Romana Reimová
13:42 22 Oct 20
S prodejem bytu jsem byla velmi spokojená. Pan Majer je člověkem na svém místě. Je vidět, že svému povolání rozumí a ví, jak se zachovat v různých situacích.
Šárka Chrdlová
Šárka Chrdlová
12:15 13 Oct 20
Pan Majer svým profesionálním přístupem a rychlým jednáním přispěl k mé spokojenosti. Určitě doporučuji.
Adam Kekrt
Adam Kekrt
12:17 06 Mar 21
Dobrý den, pane Majere, děkuji za odhad,který byl vyhotoven v krátké době a tím pádem se neprodlužovalo dědické řízení. Černý F.
Filip Černý
Filip Černý
22:08 25 Feb 20

Palčivé téma: pojištění a zpronevěra

Nelze ale opomíjet pomyslný zdvižený prst, eventuální nekalé úmysly… Na to se –⁠ stejně jako u notářské úschovy –⁠ pojištění nevztahuje. Žádná pojišťovna nepojistí nikoho pro případ vědomě spáchaného trestného činu.

Takže když se peníze „ztratí“, přijde na řadu trestní právo. Jak se proti tomuto bránit? Do hlavy nikdo nikomu nevidíme, statisticky bude takové riziko provázet každý realitní obchod.

Ale teď ta lepší zpráva: stojím si za tím, že úspěšná prevence spočívá v pečlivé volbě advokáta. Vybírejte prověřené advokátní kanceláře s referencemi a vždy si konkrétního specialistu ověřte ve vyhledávači ČAK.

Anebo spolupracujte s kvalitním realitním makléřem, který má svůj osvědčený tým, na který se sám spoléhá. Tohle jsem vysvětloval v článku o tom, že můj právník je váš právník a stoprocentně hájí vaše zájmy.

Pojištění advokáta vs. notáře

Na tomto místě je třeba zdůrazdnit, že ačkoliv si spousta lidí myslí opak, úschova u advokáta je obdobná úschově notářské. Advokát je stejně jako notář ze zákona povinen mít založené pojištění profesní odpovědnosti (oba minimálně ve výši 5.000.000 Kč).

Dle advokátních předpisů i notářského řádu odpovídá advokát i notář za svěřené finance osobně svým majetkem. Není pravdou, že notářská úschova je kryta státem. Stát za notáře odpovídá pouze v případech, ve kterých vystupuje notář jako orgán výkonu veřejné moci, tedy v případech dědického řízení. Nikoliv však ve věci úschovy. Ani u notáře se tedy pojištění nevztahuje na zpronevěru či na jeho úmyslné jednání.

Postup při úmrtí advokáta

Možná vás také při zvažování advokátní úschovy napadla otázka: „Co by bylo s penězi, kdyby advokát v průběhu obchodu zemřel?“ Samozřejmě i na to zákon pamatuje.

Pokud by tedy advokát zemřel/byl prohlášený za mrtvého, dojde k jeho vyškrtnutí ze seznamu advokátů a bude se postupovat následovně:

  • ČAK určí jiného advokáta jako nástupce zemřelého nebo vykoná jiná vhodná opatření, aby nedošlo k omezení práv a zájmů dotčených klientů.
  • Ustanovený zástupce ihned písemně vyrozumí klienty o dalších krocích.

Vše se v pořádku dokončí, jen možná s nějakou prodlevou oproti původním očekáváním. O své finance se ale ani v takové nenadálé situaci nemusíte bát.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už 10.3. 2021

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.