730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Proč zvolit advokátní úschovu + 3 rady z praxe, které vám usnadní výběr

26.2. 2020David Majer

Aby nebylo s penězi při prodeji či koupi nemovitosti naloženo jinak nebo jindy, než vyžaduje oboustranně bezpečná transakce, existuje služba zvaná úschova. Kromě notářské a bankovní se setkáte i s advokátní – a tu já osobně v realitní praxi využívám nejčastěji.

Jak už pojmenování vyzrazuje, finance se v tomto případě ukládají u advokáta. Ve správnou chvíli dle domluvy je pak částka uvolněna a putuje k prodávajícímu. Díky úschově se tedy nestane, že by byla vyřešená úhrada kupní ceny, zatímco zapsání vlastnického práva nikoliv.

Co je advokátní úschova

Úschova slouží k uložení finančních prostředků, které se vážou ke konkrétní kupní smlouvě. Schovatel (advokát, advokátní kancelář) na základě smluvního ujednání převezme sumu od kupujícího, která bude předána dále prodávajícímu až na základě splnění stanovených podmínek.

Tímto mezikrokem se zvyšuje důvěryhodnost celé transakce pro všechny zúčastněné. Vše se naplánuje bez rizika, že by se vyplatily peníze bez převodu nemovitosti či naopak – že by nemovitost získal nový majitel, ale bez předání financí. Úschova zaručuje hladkou návaznost jednotlivých úkonů.

Čím se liší od notářské a bankovní

Základní porovnání může vypadat takto: advokátní úschova společně s bankovní nemá zákonem korigované ceny. Vše záleží na sazebníku daného odborníka nebo společnosti. Zatímco u notáře se poplatek za poskytnutí této služby řídí legislativou, konkrétně vyhláškou 196/2001 Sb.

Když jsme u těch nákladů, zmíním, že u advokáta vás to s největší pravděpodobností vyjde nejlevněji. Navíc se na rozdíl od dalších úschov budete moci na mnoha parametrech domluvit. Velkou výhodou advokátní úschovy bývá flexibilita. U notáře i banky je vše v tomto ohledu „nalajnované“ předpisy, se kterými nejde hýbat.

Pokud se vám navíc o vše stará advokát, kterého máte k dispozici při spolupráci s realitní kanceláří, ušetříte spoustu času (a starostí). Připravuje tak veškerou dokumentaci a vidí do celého obchodu. Dokáže proto skvěle reagovat na aktuální situaci a požadavky. Takže odpadá další projednávání a řešení na schůzkách u jiných zapojených odborníků.

Zajímá vás víc? Přečtěte si články, ve kterých se dalším variantám úschovy věnuji podrobněji:

Přehled hlavních výhod a nevýhod advokátní úschovy

A nyní klady a zápory přehledně v bodech:

+ zpravidla nejlevnější varianta
+ finance jsou uložené na zvláštním bankovním účtu
+ umožňuje také úschovu listin
+ časově efektivní
+ přizpůsobení na míru a pomoc i v dalších fázích prodeje/koupě
+ povinné pojištění (více uvádím dále)
– existence rizika zpronevěry kvůli selhání jedince (za nejbezpečnější se obecně považuje bankovní úschova)

Pojištění přidává na klidu

Dle zákona musí mít advokát uzavřené pojištění profesní odpovědnosti (na min. částku 5 milionu korun), takže škody, co eventuálně vyplynou z výkonu jeho práce, kryje pojistka. Nutno připomenout, že trestná činnost (pod kterou se řadí i podvod či zpronevěra) pochopitelně pod pojistku nespadá.

Máte tedy jistotu, že kdyby se v praxi daného advokáta přihodilo cokoliv, co by vaše prostředky teoreticky ohrozilo, při tom nejhorším scénáři se vás např. krach kanceláře nedotkne.

3 rady pro výběr advokáta

Advokátní úschova peněz vychází jako nejvýhodnější možnost ze všech. A tím spíše, když zvolíte ideálního odborníka – jak ho ale v tom množství najít?

1. Jestliže prodáváte nebo kupujete se špičkovým makléřem (poznáte ho podle těchto 5 znaků), spolehněte se na jeho doporučení. Spolupracuje s osvědčenými partnery, bez kterých by sám nefungoval. Když to celé necháte na něm, máte o starost méně.

2. Anebo si vše prověřte a zkontrolujte sami. Stačí vám k tomu pár minut času a internet. Jděte na stránky České advokátní komory a vyhledejte si advokáta v tomto vyhledávači. Pokud ho tam vůbec nenajdete, ačkoliv zadáte správně všechny dostupné údaje, rovnou ho ze svého výběru vyškrtněte.

3. Také si prohlédněte webové stránky a případná hodnocení. Zjistěte, jaké má daný profesionál zkušenosti, zapátrejte po referencích. Jakmile narazíte na opakující se špatné komentáře, zpozorněte. Nemusí sice jít o nic zásadního, ale v sázce je váš klid. A ten patří u realitní transakce k nejdůležitějším aspektům.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.