730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak poznám, že jsem cenu bytu nastavil správně aneb nedávejte slevy, když nemusíte

28.9. 2016 David Majer

Jestli je prodejní cena bytu nastavena správně, určí vždy až trh. Respektivě poptávka a zájem o něj. V praxi to znamená, že před prodejem bytu provedu online odhad nemovitosti a klient se dozví doporučenou cenu, kterou následně upravíme podle stavu bytu a domu a představ či potřeb prodávajícího. Jak ale zjistit, že byla cena po spuštění inzerce nastavena správně?

Statistika každý týden

U nás v RE/MAXu na to máme skvělý nástroj. Každý týden klientům posílám statistiku bytu, takový chytrý přehled, kde jsou agregovaná data ze všech realitních serverů. Vidíme tak, kolik lidí se na všech realitních serverech jako sreality, reality idnes apod. na inzerovaný byt podívalo a také vidím údaje, kolik lidí na byt reagovalo emailem a telefonicky. Všechny tyto poptávky totiž pečlivě měříme.

Podívá-li se tedy na byt týdně 1000 lidí a máme jen jednu či dvě reakce, ze zkušenosti to znamená, že cena byla nastavena příliš vysoko. V takovém případě je dobré na to reagovat a cenu upravit, tak aby se zájem zvýšil. Není totiž dle mé zkušenosti pravděpodobné, že by se zájem s trvajícím časem změnil.

Zajímá vás, jak vypadá pravidelný přehled statistik inzerce, díky kterému držíme cenu bytu "pod kontrolou"?

Podívejte se na "ukázkový report" panelového bytu, který obsahuje data, jež jsou agregována ze všech realitních serverů, na kterých byla nemovitost inzerována.

Stáhnout statistiku inzerce

Kolik zájemců je dost?

Pokud na byt reaguje zhruba 7-8 lidí týdně, je to signál, že cena bytu byla nastavena správně a je otázkou dní, kdy se byt prodá za inzerovanou cenu. To nám také slouží k vyjednávání o ceně. Spousta zájemců o koupi bytu by ráda slevu. Představte si, že prodáváte byt za 3.500 000Kč a dnes by vám někdo nabídl 3.400 000Kč hotově, bez hypotéky. Nevěděli byste, jak se zachovat a zda slevu 100.000Kč zájemci dát či nikoli.

Jelikož však máme naše statistiky prodeje, doporučil bych vám, že slevu není potřeba dávat, že zájemců je dostatečný počet a že se byt prodá bez slevy. Díky tomu, že máte tyto informace, nemusíte dávat slevy zadarmo a ušetříte desítky a někdy i stovky tisíc korun.

Co když je zájemců příliš?

Existují i opačné případy, kdy je zájemců tak moc, že je to indikací toho, že cena je příliš nízká a je možné cenu zvýšit. Takový případ se mě osobně nestává často, ale tak dvakrát do roka ano. V praxi to znamená, že se během jednoho dne ozvou desítky lidí se zájmem o prohlídku. Když je poptávka tak veliká, cena bytu by se měla zvýšit.

Statistiky jsou tak detailní, že je možné vidět, kolik návštěv inzerce bylo v daný den. Lze tak vysledovat, zda se na byt lidé dívají během pracovního týdne či přes víkend a který den je nejsilnější. V ten den je možné zvýšit propagaci inzerce, například bannerem na sreality apod.

Zajímá vás, jak vypadá pravidelný přehled statistik inzerce, díky kterému držíme cenu bytu "pod kontrolou"?

Podívejte se na "ukázkový report" panelového bytu, který obsahuje data, jež jsou agregována ze všech realitních serverů, na kterých byla nemovitost inzerována.

Stáhnout statistiku inzerce

Jak poznám, že jsem cenu bytu nastavil správně aneb nedávejte slevy, když nemusíte
4.8 (95%) 36 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.