730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Komplikace při prodeji družstevního bytu: co dělat, když předseda družstva brání převodu podílu na nového člena?

11.12. 2019David Majer

I když není prodej družstevního bytu klasický prodej nemovitosti, můžete při něm také narazit na nejrůznější překážky. Nedávno jsem například řešil situaci, kdy se transakce zabrzdila přímo u družstva. Přečtěte si, proč se tak stalo a jak jsem to vyřešil. Pokud pak něco podobného potká i vás, díky načerpaným informacím si s tím snadno poradíte.

O co konkrétně šlo? O zdánlivou maličkost – předseda daného družstva nechtěl převzít smlouvu o převodu, protože jsem nepoužil jejich vzor tohoto dokumentu. Přitom byla mnou předložená verze v naprostém pořádku. Ocitili jsme se tedy (naprosto zbytečně) v bodě, kdy ani jedna strana nemohla pokračovat v prodeji, resp. koupi.

Hlavně se nenechat rozhodit…

…To je zásadní rada pro každého, kdo prodává nebo kupuje byt či dům a setká se s nějakým problémem (tyto zádrhely jsou nejobvyklejší). I když v tomto případě se jednalo spíše o neproblém.

Družstvem upřednostňovaná podoba smlouvy nevyhovovala mým nárokům na bezpečný průběh. Proto jsem nechal vyhotovit zcela novou a především plně odpovídající konkrétním podmínkám v konkrétní situaci.

U tak důležité záležitosti, jakou je realitní transakce, považuji za samozřejmost připravovat dokumentaci na míru. Ostatně, to jsem vám už radil v článku s návodem, jak prodat družstevní byt. Univerzální papíry bývají nedostatečné, příliš stručné a někdy i zastaralé.

Pravidla jsou daná

Fungování družstva popisují jeho stanovy. Takže když nastal problém, ještě jednou jsem se ujistil, že není převod členských práv podmíněný využitím jednoho jediného vzoru smlouvy.

A stejný postup doporučuji i vám. Přesvědčte se, že neděláte nic, co by stanovy zakazovaly, a podle toho postupujte dál. Jestliže trváte na vlastní dokumentaci (jako já a můj klient), nenechte si to vymluvit a neriskujte.

Protože přes odmítavý postoj předsedy „nejel vlak“, ačkoliv k němu neměl důvod, museli jsme pokračovat jinak. Smlouvu jsme zaslali písemně na adresu družstva. Po 10 dnech se považovala za doručenou a nabyla účinnosti.

Ačkoliv se převod zdržel, nakonec dopadl dle předpokladů a k plné spokojenosti mého klienta. Z kupujícího byl nový člen, prodávající obdržel své peníze neboli úplatu za přenechání členských práv a mohli jsme přejít na poslední úkol (přečtěte si o všech krocích prodeje družstevního bytu), a to předání předmětné nemovitosti.

Zjistěte 6 věcí, které si musíte připravit při prodeji družstevního bytu

Pokud se chcete pustit do prodeje družstevního bytu ať už sami nebo s realitní kanceláří, budete potřebovat několik věcí, bez kterých by to nešlo.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.