Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Prodáváte nemovitost s realitkou a našli jste si kupce sami? Zjistěte, co teď bude dál

26.4. 2019 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

I když vám s prodejem bytu nebo domu pomáhá realitní makléř, může se pochopitelně stát, že kupujícího přivedete vy. Kolegu z práce, souseda, příbuzného… možností je spousta. Co bude dál a jak to ovlivní celou transakci? To záleží na tom, jaké podmínky jste si s daným realitním makléřem domluvili.

Abyste si mohli o této situaci udělat lepší představu, přiblížím vám postup, který dlouhodobě využívám ve své praxi. Je fér a pro všechny zúčastněné.

Neznám sice nabídku všech kolegů, ale troufám si tvrdit, že s podobně pozitivně laděným přístupem se setkáte u všech kvalitních a spolehlivých makléřů.

Exkluzivita není překážka

Navazuji výhradně exkluzivní spolupráce. Exkluzivní smlouvu u prodeje přes RK považuji za samozřejmost a doporučuji, abyste tuto formu také upřednostnili. Nebudete tak moci svou nemovitost nabízet přes více společností – a tím uděláte pro obchod to nejlepší, co můžete.

Více zapojených realitek neznamená víc šancí na co nejvýhodnější výsledek. Víc realitek znamená víc problémů. Navíc se díky vyhledávání exkluzivity většinou vyhnete makléřům „kvantiťákům“, kteří jedou na čísla a pak nemají dostatek času na to, aby se každému případu věnovali na maximum.

Ale proč tohle všechno kolem exkluzivity zmiňuji? Protože někteří majitelé (budoucí prodávající) v ní vidí problém právě ve spojení s možností, že zájemce najdou oni sami. Bojí se sankcí a podobných nepříjemností. Obavy však nejsou na místě (tedy u mě určitě ne).

Máme společný cíl a ten určuje další kroky

Při prodeji jde o jediné: vaši spokojenost. A ta zpravidla vychází z maximální možné ceny a bezstarostného průběhu. Postarám se o to, třebaže nás okolnosti nasměrují na jinou cestu, než jsme plánovali. Můžete si tedy přivést kupce, co vás osloví napřímo, ačkoliv jsme sjednali exkluzivitu.

Zájemce odkážete na mě a já s ním celý obchod dokončím. Vyjednám rezervaci, zajistím přípravu smluvní dokumentace od právníka, předání bytu apod.

Zkrátka dokončím celý proces tak, jako bych kupujícího našel já. Budete mít jistotu, že vše dopadne v pořádku. A teď to nejdůležitější: naúčtuji si jen 50% provizi. Tuto informaci uvedu už do smlouvy o zprostředkování prodeje, takže hned od začátku budete vědět, s čím počítat.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 2.12. 2020

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů.

Nejčastější scénáře: kdy se zájemce objeví přímo u majitele?

Zajímá vás, jak je možné, že kupující přijde přes prodávajícího, a ne přes makléře? Z mých zkušeností vyplývají dva typické scénáře:

1. Majitel už má za sebou epizodu (zatím neúspěšného) prodeje

Prodávající uvěřil lákavým reklamním sloganům a inzeroval bezrealitky… Dle svého uvážení určil prodejní cenu, nezabýval se home stagingem, neřešil pěkné fotky. Pořídil pár snímků na mobil a vystavil nabídku na internet na známém serveru. Jenže to nezafungovalo. Sice se uskutečnily nějaké prohlídky, ale žádná vážná jednání se nerozjela.

Obrátil se tedy na mě. Co udělám já? Restartuji prodej a nastavím vše tak, jak to mělo být už od začátku = správná cena, atraktivní prezentace, tah na branku při setkávání s potenciálními kupci atd.

Nemovitost „v novém kabátku“ opět přitáhne pozornost jedince, kterému padla do oka už v předchozím prodejním pokusu, ale protože mu na tom něco nesedělo (nebo ho majitel jako neprofesionál/neobchodník neuměl získat), šel od toho. Staronový zájemce tedy znovu naváže kontakt a je to.

A já nemám důvod tento zájem, pokud je relevantní, jakkoliv sabotovat. Šel bych tak proti klientovi, co do mě vložil svou důvěru. To je nesmysl. Takže prodej dotáhnu, jak nejlépe umím, a to bez ohledu na to, že mi bude náležet „jen“ 50 % z provize.

2. Kupujícím je známý majitele

Druhá varianta je jednoduchá: zájemce vzešel z řad kamarádů, známých, kolegů, sousedů či příbuzných, kteří zatím vůbec neprojevovali jakékoliv nutkání kupovat nemovitost.

Klient se „pochlubil“ špičkovým inzerátem ode mě a ten zaujal natolik, že na jeho základě se daná osoba o nemovitost začala zajímat.

I tak by vše proběhlo, jak jsem už popsal u předchozí situace. Postaral bych se, jako kdyby kupující „přišel z ulice“ nebo mé speciální databáze poptávek. Akorát s rozdílem u provize, která by byla poloviční.

Zkušený realitní specialista nekompromisně cílí na spokojenost svých klientů. Má ji na prvním místě, nad vlastním prospěchem. A tomu uzpůsobuje všechny své postupy.

Pokud se tedy chystáte využít služeb makléře, zeptejte se ho i na to, jak by transakce pokračovala s vámi přivedeným kupcem. Můžete se pak snadněji rozhodnout, jestli vložit prodej bytu nebo domu právě do jeho rukou.

A nezapomeňte, že k prověření vytipovaného odborníka vám může skvěle posloužit i web Sreality – přečtěte si článek s návodem.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.