Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Víte, kdy a proč musíte při prodeji zastavit svou nemovitost?

5.9. 2018 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

Zástava nemovitosti, záležitost, která neodmyslitelně patří k hypotéce. U některých prodejů nemovitosti se ale v určité fázi týká i prodávajícího. A jak jsem už několikrát zjistil, tento fakt může u (stále ještě) majitele vyvolávat obavy– naštěstí zbytečné, pokud vše probíhá s pomocí profesionálů, tedy makléře a právníka. V tomto článku zjistíte, kdy a proč je potřeba se zastavením prodávaného bytu nebo domu souhlasit a jak se vše obvykle zařizuje.

Jedná se o nevyhnutelný krok?

Se zástavou v rámci prodeje je to vcelku jednoduché. Jako prodávající s ní musíte počítat tehdy, když bude kupec koupi nemovitosti financovat hypotečním úvěremnemá k dispozici žádný jiný byt nebo dům, kterým by mohl ručit. Jestliže s ním v tomto nebudete spolupracovat, nezíská hypotéku a obchod se neuskuteční.

Jak to obejít? Jedině jasně specifikovanou strategií hned od začátku. Budete cíleně hledat zájemce, co mají potřebnou hotovost či jiný majetek pro zajištění. Tím se ale může potenciální „cílová skupina“ dost zúžit, protože hypotéka pořád představuje jeden z nejvyužívanějších způsobů, jak si otevřít cestu k vlastnímu bydlení. A to i přes zpřísnění a regulace, se kterými opakovaně přichází ČNB.

Vaše role v hypotéce kupujícího aneb jak vypadá postup

Pokud do procesu zahrnete zástavu, čeká vás nejdůležitější úkol: podepsat tzv. zástavní smlouvu. Tím také povolíte vklad zástavního práva do katastru nemovitostí, což bude pro banku signál, že může poskytnout domluvenou sumu.

A prodej se tak posune dál = peníze se uloží např. do notářské úschovy a po splnění všech podmínek sjednaných v následně uzavřené kupní smlouvě poputují k vám.

Vy tedy figurujete jako zástavce (s plným vlastnickým právem), banka jako zástavní věřitel a kupec jako dlužník, ze kterého se při zdárném dokončení procesu stane plnohodnotný zástavce. Po uzavření prodeje, kdy se majitelem nemovitosti stane kupující, se samozřejmě s touto úlohou rozloučíte a vztah se přesune pouze do roviny poskytovatel hypotéky vs. nový vlastník, resp. dlužník.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 2.12. 2020

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů.

Mnohem menší riziko

Možná vám postup se zástavní smlouvou nepřijde bezpečný. Jenže je to s ním přesně naopak – dává vám jistotu a klid. Proč? Protože když byste se tomu chtěli mermomocí vyhnout, nezbyde nic jiného než rovnou převést nemovitost na kupujícího, aby na ní mohl zřídit zástavu, která je nutnou podmínkou pro získání úvěru. A tak byste se mohli ocitnout v situaci, kdy jste bez bytu/domu i peněz.

Nezapomeňte, že všechny zmíněné kroky ohledně sepsání zástavní smlouvy je vhodné uvést už do smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Ta jasně definuje i řešení případných problémů. Stanovíte v ní například, co se bude dít, když nakonec nedojde k čerpání hypotečního úvěru nebo když si kupující koupi na poslední chvíli rozmyslí.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.