Blíží se zákon o realitním zprostředkování. Vyřadí „ze hry“ neseriózní rádoby makléře?

16.5. 2018 (Aktualizováno: 17.5. 2018)David Majer

Dlouho očekávaný realitní zákon se opět objevuje „na scéně“. Amatéři a nepoctivci se nejspíš trochu třesou, profesionály každým coulem by měl nechat chladnými. Zkušený a úspěšný makléř se pravidly férovosti a odbornosti řídí bez ohledu na to, jestli je upravuje legislativa, nebo nikoliv.

Za návrhem stojí Ministerstvo pro místní rozvoj. Připomínkovali ho také zástupci Asociace realitních kanceláří. Oba „tábory“ uvádějí, že hlavním společným zájmem a cílem je co největší ochrana klientů. Jaké podmínky právní úprava nastaví?

Proč potřebuje český realitní svět vymezit hranice

Narovinu: makléřina si dobrou reputaci u široké veřejnosti vydobývá velmi obtížně. I když já a spousta mých kolegů děláme svou práci perfektně, stejné (a možná i ještě větší) množství lidí v oboru tohle „řemeslo“ neovládá. Realiťáka dnes totiž může dělat každý, a to bez kvalifikace či jakéhokoliv oprávnění. Což je samozřejmě špatně. Ostatně, podívejte se na infografiku, kde vás seznamuji s 5 typy makléřů.

O tom, že tento volný přístup dělá problémy, vypovídají i informace z oficiálních zdrojů. Například podle čísel od Evropské rady je tuzemsko „přehlcené“ realitními zprostředkovateli – na jednoho makléře připadá okolo 720 obyvatel. V rámci EU v tomto vyhráváme. Jak to mají jinde? Tak třeba v Německu je to desetkrát víc.

Ale i přes tuto zdánlivě snadnou dostupnost realitních služeb u nás se zde s pomocí specialistů (realitních kanceláří) prodává zhruba 50 % nemovitostí. Zatímco obecný trend v západní Evropě je cca 70 %.

Jasné určení hranic profesionality proto představuje logický krok, který by měl zvýšit prestiž realitního oboru a „očistit“ ho od těch, co do něj vstupují (nebo už fungují) s pokřivenými úmysly. Zákon tak může zajistit klid pro obě strany.

Buďte obezřetní! Trh s nemovitostmi se neustále mění a vyvíjí a s ním i nabídka služeb realitních kanceláří a makléřů. Poznejte novou neférovou praktiku některých RK a její největší rizika.

Prodávající a kupující získají větší jistotu, že vše dopadne výborně a k jejich prospěchu. A kvalitní realitky či realitní makléři nebudou muset „pykat“ za chyby samozvaných odborníků, co stojí za špatnými zkušenostmi a hořkými zážitky majitelů nemovitostí.

A od kdy se všechny tyto předpoklady začnou (snad) uskutečňovat? Současná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová předpokládá, že zákon vstoupí v účinnost v roce 2019. Někteří odborníci však tento termín považují za příliš optimistický a počítají spíše s rokem 2020.

Změna živnosti a požadavek na vzdělání

Aktuálně spadá výkon činnosti realitního poradce/makléře/zprostředkovatele pod volnou živnost. Chystaný realitní zákon ji ale přesune mezi vázané živnosti. Tedy takové, které lze provozovat pouze na základě odborné způsobilosti.

Každý potenciální klient si bude moci ověřit ve veřejně přístupném seznamu na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj, jestli právě „jeho makléř“ má odbornou způsobilost a řadí se mezi registrované (svým způsobem osvědčené) specialisty.

Realitní specialista bude také nově potřebovat vzdělání a případně odpovídající praxi:

  • Vysokoškolské vzdělání v jedné z těchto oblastí: ekonomie, právo, finance, marketing, obchod nebo stavebnictví.
  • Nebo vyšší odborné či středoškolské vzdělání s maturitou + 3 roky praxe v oboru.
  • Nebo vyučení (bez maturity) + 5 let praxe v oboru.

A když někdo tyto požadavky nesplní? Pak ho budou čekat školení a speciální zkoušky.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 14.6. 2023

Konkrétní podmínky aneb co bude a nebude moct makléř dělat

Zákon jasně určí, čemu se má realitní specialista věnovat. A co je mu naopak zapovězené. Například bude mít zakázané poskytovat jakýkoli finanční nebo právní servis. Na druhé straně bude mít povinnost nabídnout klientovi služby, které zajistí jeho vysokou informovanost.

S maximální pečlivostí bude muset makléř pracovat s údaji, které zahrnuje do smlouvy o zprostředkování nebo inzerce. Všechny informace budou muset být jasné a srozumitelné, aniž by vzbuzovaly sebemenší pochybnosti třeba o stavu nemovitosti nebo omezeních (typicky věcné břemeno či exekuce).

K dalším zásadním záležitostem, které připravovaný zákon řeší, patří povinné pojištění odpovědnosti. Každý makléř bude muset být pojištěný na částku až 6 milionů korun.

Lze očekávat zázraky?

Jak už jsem naznačil v úvodu tohoto článku – regulace realitního trhu zpřísněním podmínek pro výkon práce makléřů je nepochybně vítaným a nezbytným krokem. Ale máme tu obligátní ale… Míru kvality poskytovaných služeb zákon nepřikáže, ta se ukrývá v celkovém přístupu a postupech realitních specialistů.

I když někdo splní všechny legislativní parametry, nebude to nutně znamenat, že vám (prodávajícím či kupujícím) poskytne vše na 100 %. Ostatně, ti, co už se nějaký čas v oboru drží, ale dělají svou práci špatně, vykážou praxi. A zákon je bude vnímat jako profi makléře, byť třeba patří „na druhou stranu barikády“.

Proto opět platí známé pořekadlo, které radí důvěřovat, ale prověřovat. Než kývnete na spolupráci s vytipovanou RK či realiťákem, „proklepněte“ si ji/ho. Sledujte reference, hledejte názory dalších klientů. A ještě předtím načerpejte informace o 5 znacích, podle kterých poznáte profesionála. Špičkoví specialisté za sebou zanechávají pozitivní „viditelnou stopu“, co vám jasně prozradí, že se na ně můžete spolehnout.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Během působení v RE/MAXu prodal nemovitosti v hodnotě 767.107.612 Kč. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2022 se umístil na 4. místě a drží se tak již 5. rokem v TOP 5. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.