730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Co dělat, když zdědíte nemovitost s hypotékou

4.7. 2018 David Majer

Dědictví obvykle zahrnuje jak plusy, tak zápory – tedy získání majetku, ale i případných dluhů zemřelého. U nemovitosti, ke které se váže běžící hypotéka, pak řešení a vypořádání závisí na podmínkách nastavených věřitelem (bankou) a parametrech úvěru.

Pokud se tedy stanete dědicem domu či bytu se zástavním právem kvůli hypotéce, v prvé řadě si uvědomte a zjistěte, jaké máte možnosti. „Ve vzduchu“ bude totiž viset i varianta, že se dědictví vzdáte, abyste se jím nemuseli zabývat…

Komunikujte s bankou a dostaňte se k zásadním informacím

Chcete dědit se „vším všudy“? Tak buďte aktivní a nečekejte. Spojte se s bankou a vysvětlete jí situaci, nejlépe s úmrtním listem. Chápu, že v dané situaci, kdy máte starostí nad hlavu, řešíte spoustu jiných (a hlavně emocionálních) záležitostí, na podobné kroky nezbývá moc sil. Ale i tak doporučuji „zatnout zuby“ a jednat.

V konečném důsledku ušetříte hromadu času a někdy i peněz. Nutnost splácet hypotéku totiž se smrtí zůstavitele nikam nezmizí… A stejně tak eventuální sankce za nesplácení. I když samozřejmé určitá míra pochopení ze strany bank také funguje. Jen se na ni automaticky nespoléhejte.

Zjistěte o dané hypotéce vše, co můžete: na jak dlouhou dobu je sjednaná, v jaké výši, jaké jsou úroky či fixace. Informujte se zkrátka o všem, co vás jako nového dlužníka musí zajímat. Jako kdybyste sami žádali o úvěr.

Tohle všechno bude potřeba obstarat ještě před vyřízením dědického řízení. Kdybyste chtěli ověřit i další právní zádrhely, co souvisejí s předmětnou nemovitostí, podívejte se přes internet do katastru – v jednom z minulých článků jsem sepsal návod, jak do něj nahlížet.

Spoludlužník vs. dědic

Může se stát, že v děděné hypotéce nefiguruje jen zůstavitel. Typicky se jedná o úvěr vedený na dvě osoby. V takovém případě splácení musí dál zajišťovat spoludlužník, a to do doby než bude dědictví uzavřené. Poté se k němu oficiálně připojí či nepřipojí dědic/dědicové. A vzniknou tak nové spoluvlastnické i spoludlužnické podíly. Samozřejmě může být spoludlužník zároveň dědicem.

Opět ale platí, že domluva a vstřícné jednání ulehčí celý proces všem zapojeným stranám. Proto vždy svým klientům radím, ať se snaží jít nekomplikovanými cestami, někdy i za cenu nutnosti „zkousnout“ nějaký ten kompromis.

Dědíte? Zjistěte dalších 7 věcí, které musíte vědět, když dědíte nemovitost.

Rychle ukončené dědické řízení bez průtahů, komplikací a zbytečných starostí vyžaduje dobrou přípravu a znalosti. Proto jsem pro vás sepsal tento užitečný přehled, díky kterému se v problematice vyřizování dědictví zorientujete mnohem snadněji.

Stáhnout 7 věcí k vyřízení dědictví

Výhra jménem pojištění aneb připadne vám „čistá“ nemovitost

A teď už se podívejme, jak vše dopadne, když měl zemřelý uzavřené životní či jiné podobné pojištění, které pamatuje na dluhy a věci s nimi spojené. Taková varianta se asi bude zamlouvat každému, protože zbytek hypotéky splatí právě pojistka. A vám „spadne do klína“ čistá nemovitost, neboli již zaplacený byt nebo dům.

Když musí vše pokračovat = přebíráte hypotéku

A teď tu máme opačný vývoj, kdy zůstavitel neměl pojištění a na vás přejde nemovitost i dluh. Zvažte, jestli o majetek se závazkem stojíte a podle toho dál konejte. Některé banky vám vyjdou vstříc a „překopou“ parametry stávajícího úvěru, aby vám vyhovovaly. I v jejich zájmu je zachování klientského případu.

Pokud by bylo splácení hypotéky nad vaše finanční síly, nemovitost můžete prodat. Opět je třeba komunikovat s bankou a požádat o souhlas s prodejem nemovitosti. Je i možné, že Vám splátky dočasně pozastaví.

A co dál?

Se zděděnou nemovitosti lze nakládat různě. Ať už ji dál splácíte, nebo závazek úspěšně pokryla pojistka. Pokud v nově nabytém domě nebo bytě nehodláte bydlet, nabízí se možnost pronájmu, který každý měsíc přilepší vašemu domácímu rozpočtu.

Nebo nakonec usoudíte, že bude lepší nemovitost prodat. Když dodržíte správný postup, podaří se vám to zanedlouho a s výhodným výsledkem. A tento záměr vám nepřekazí ani hypoteční úvěr. Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte, jak na prodej bytu s hypotékou.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Co dělat, když zdědíte nemovitost s hypotékou
5 (99.13%) 23 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.