730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Při výběru makléře nedávejte jen na výsledky a renomé. Poznejte 3 opomíjené faktory, které také ovlivňují průběh a úspěšnost prodeje

31.10. 2019 (Aktualizováno: 18.5. 2020)David Majer

Prestiž značky nebo reference sice při vybírání vhodného makléře napoví hodně, ale na finální rozhodnutí by vám jen tyto údaje stačit neměly. Hard skills (znalosti a dovednosti) vytipovaného experta pochopitelně odvádějí v celém procesu kus práce, ale stejně důležité jsou i soft skills, tedy schopnosti na úrovni vystupování a komunikace.

Všímejte si proto i jiných (a možná zdánlivě nepodstatných) věcí – skvělý obchod se skvělým výsledkem si v realitách zkrátka žádá víc. Kombinaci nejrůznějších profesních a osobnostních kvalit. Nejen kvůli prodeji samotnému, ale také pro váš klid a spokojenost.

Proč to vůbec řešit?

S realitním specialistou strávíte poměrně dost času, pokud to není tzv. kvantiťák (dozvíte se o něm v této infografice s typy makléřů), který jen nabírá nemovitosti do nabídky a pak nemá čas se jim pořádně věnovat…

Uvidíte se s ním tedy během několika úvodních schůzek, dále třeba i při focení a home stagingu, na prohlídkách, při podpisech smluv nebo během závěrečného předání bytu či domu. A mezitím s ním budete komunikovat před telefon či e-mail.

Co z toho vyplývá? Že vám vybraný makléř musí 100% sednout. Měli byste se v jeho přítomnosti cítit dobře a důvěřovat mu. Z jeho jednání a chování poznáte mnoho, zčásti se spolehněte i na svou intuici.

V konečném důsledku nejde jen o vás. Nezapomeňte na další zásadní účastníky procesu, zájemce o koupi. Makléř určitým způsobem působí na vás a podobně bude působit i na ně. Jakékoliv pochybnosti vyvolané jeho vystupováním mohou zbytečně odradit solidního kupce.

1. Faktor dobrého dojmu a sympatií

Mnohé vám prozradí už první telefonická nebo e-mailová komunikace. Nemusíte se ještě ani setkat osobně, abyste „vycítili“, jestli je osoba na druhém konci tou pravou právě pro vás. Příjemný projev, trpělivost při odpovídání na dotazy, chuť vyjít vstříc – to je jen stručný nástin pozitiv, která by se měla objevit během prvotního kontaktu na dálku.

A co teprve osobní setkání. Samozřejmě se nejedná jen o zásady slušného chování, ale i o to, jestli je makléř přirozený a přiměřeně nadšený (pozor na přehrávání a teatrálnost).

Každý si asi pod pojmem sympaťák či sympaťačka představí soubor jiných vlastností a projevů, ale jedno je jisté. Když ve vás tohle slovo po schůzce rezonuje a odcházíte z ní v pohodovém rozpoložení, „je to tam“ a jste na dobré cestě.

2. Faktor empatie

Dále vnímejte, zda vám váš makléř naslouchá a bere v potaz vaši situaci. Ano, expertní postup při prodeji má svá pravidla, ale vaše přání nesmí zůstat stranou či dokonce ignorované.

Specialista s vámi vše detailně probere, vysvětlí vám potenciální vyhovující kroky a doporučí nejvhodnější strategii. Podává vám „pomocnou realitní ruku“, od toho ho máte, na to si ho najímáte. Musí chtít vědět, jaké máte představy a co od spolupráce očekáváte.

Profík umí vše přizpůsobit tak, aby zajistil výborný výsledek i s ohledem na specifické požadavky a okolnosti. (Jestliže vás zajímá konkrétní příklad lehce neobvyklého scénáře, přečtěte si tento příspěvek na mé FB stránce.)

3. Faktor důvěryhodnosti

Se vším výše uvedeným souvisí důvěra. Extrémně důležitá součást realitního světa. Je třeba si uvědomit, že pro zájemce je koupě nemovitosti často životní transakcí. A s tím je spojený strach. Váš makléř ho na prohlídce buď živí, nebo mírní – právě tím, zda jedná důvěryhodně. Eventuální kupující z něj musí mít co nejlepší pocit.

A jak si tohle „ověřit“? Sledujte, jak je na tom se spolehlivostí, zda jeho slovo platí a je konzistentní ve svých názorech. Také by měl vyznávat férovost a poctivost. Zcela zapovězené jsou jakékoliv náznaky o podvedení protistrany. Kdyby takto smýšlel, jak víte, že podobně neuvažuje i vaším směrem?

Co dalšího udělat aneb jak si makléře prověřit

Na závěr připomenu i přímočařejší způsoby, jak si usnadnit výběr realitního makléře. Větší jistotu vám přinesou ještě tyto informace, postupy a nástroje, které jsem přiblížil ve svých předchozích článcích:

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.