730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Přílišná upřímnost se při prodeji nemovitosti nemusí vyplatit. Těchto 6 skutečností se zájemci nerozebírejte!

30.8. 2018 David Majer

Poctivost zaručuje férové obchody, které zanechávají příjemný dojem u všech zúčastněných stran. Proto ji považuji za jeden z pilířů vlastního realitního know-how. Občas se ale setkávám s tím, že si ji prodávající pletou s neopodstatněnou upřímností – a ta je spíše na škodu než k užitku. Osobní problémy, domněnky a také informace o vývoji prodeje zkrátka do jednání o prodeji nepatří. Proč? Protože vás mohou připravit o peníze.

Co konkrétně byste si měli nechat pro sebe? Vybral jsem šest typických situací, co vám poslouží jako dobré (tedy odstrašující) příklady. Pokud se v některé variantě poznáte, doporučuji vhodně upravit komunikační strategii, ať si zbytečně nepodkopáváte šanci na úspěšný výsledek.

1. Finanční problémy jako důvod k prodeji

Možná prodáváte, protože nutně potřebujete peníze. Nic neobvyklého. Ale potenciální kupec o tom vědět nemusí. Mohl by z toho totiž usoudit, že má navrch a vy kvůli tlaku okolností přistoupíte na cokoliv = poskytnete slevu, která by jinak nebyla na místě.

Jakmile dáte v obchodní transakci najevo určitou formu „zranitelnosti“, protistrana se toho může chytit, aby z toho těžila. Každý chce (zcela pochopitelně) co nejvýhodnější podmínky.

2. Krach partnerství/manželství a vyhrocené rodinné poměry

Společný byt, který musíte prodat, protože to mezi vámi skončilo a jiné řešení se nenabízí? Rozumím, i to se stává. Jenže příběhem o rozchodu byste mohli zájemce svým způsobem vystrašit – začne pochybovat, jestli vše vůbec dopadne, když existuje riziko, že se s bývalou polovičkou na něčem neshodnete. Je obecně známo, že konce vztahů bývají hodně hořké a drsné…

Informační embargo zaveďte i na situaci v blízké nebo širší rodině. Nezatěžujte protistranu vysvětlováním, že jste chtěli byt přepsat na dceru, ale teď ji vydědíte, protože jste se nepohodli. Nebo že si na majetek dělal zálusk syn, ale dalším potomkům se to nelíbilo. Nemovitost, co je předmětem sporů, může být v očích zájemců problém, kterému se budou chtít raději vyhnout.

3. Napjaté sousedské vztahy

Nevycházíte s panem Novákem přes chodbu, nesedli jste si a vám na něm vadí snad i to, jakým způsobem odemyká dveře… A tyto antipatie jsou vzájemné. Soužití se sousedy nemusí být vždy ideální, mnohdy i bez racionální příčiny.

Tak jako tak se jedná jen o vaši soukromou záležitost a netřeba ji rozpitvávat. Mohli byste odradit kupujícího, který by si ale s daným sousedem (k vašemu velkému úžasu) velmi dobře rozuměl. Vždyť všichni nemůžeme být naladěni na stejnou vlnu.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

4. Rezervace nové nemovitosti

Tento bod se opět točí okolo problematiky spěchu, kterou jsem rozebíral na začátku článku. A platí stejné doporučení – nesvěřujte zájemcům o koupi, že už včera bylo pozdě, protože potřebujete vytvořit reálnou nabídku vlastníkovi vyhlídnuté nemovitosti.

Prodej se efektivně urychluje jinými metodami. Takovými, co vás nezatlačí do kouta. Zpravidla jde o dovednosti, které souvisí s marketingem a uměním/psychologií prodeje a dokážou motivovat a popostrčit zájemce ke koupi.

5. Nevalný zájem o vaši nabídku

Přistupujte k prodeji jako k životnímu obchodu a pečlivě střežte své „obchodní tajemství“, pod které spadají i údaje o případné nečekaně nízké poptávce po vaší nemovitosti. Prozrazováním těchto procesních detailů byste se mohli dostat do nevýhodné pozice, co by vyústila až v pád konečné kupní ceny.

TIP: Čtěte návod, jak si perfektně poradit s malým i velkým zájmem o prodávanou nemovitost.

6. Negativní postoj k danému místu

Nemáte prodávaný byt rádi? Nevyhovuje vám parčík za domem? Vadí vám otevírací doba nedaleké večerky? To všechno je subjektivní vnímání. A to máme každý nastavené jinak. Uvědomte si, že jakákoliv projevená negace může „nasadit brouka do hlavy“,  kterého se zájemce pak už nezbaví.

Tyto osobní postoje souvisejí s vaší vlastní zkušeností, která by měla zůstat jen vám. Možná jste si vysnili dům, a proto vám už daná nemovitost „leze krkem“. A místo parku byste raději uvítali dětské hřiště. A obchod, co zavírá přesně v čase, kdy se vracíte z práce? Eventuální kupující to může mít přesně naopak – touží po vaší „dvěplusjedničce“, rád běhá v parku a nákupy si nechává dovážet domů kurýrní společností…

Nelhat, nepodvádět a rozlišovat význam informací

V tomto článku vám rozhodně neradím, abyste zájemce při tendenci skvěle a rychle prodat uváděli v omyl. Smysl tkví v něčem jiném. Chtěl jsem, abyste si uvědomili, že má smysl zabývat se především věcmi, co se týkají kupujícího.

On potřebuje vědět, jestli se na nemovitost vztahují nějaké vaše závazky, v jaké je kondici(nezapomeňte na skryté vady) nebo třeba jak bude probíhat vaše další domluva. Ostatně, přečtěte si, na co se vás nejspíše bude ptát, ať jste připraveni.

Možná to s upřímností myslíte dobře, ale ona nemusí být přijata tak, jak vy předpokládáte. Zachovejte si ji, ale nasměrujte ji pouze na záležitosti formálního charakteru. A pokud při prohlídce narazíte na nějaké osobnější či jiné „rizikové téma“, na které jsem upozornil výše, okomentujte ho věcně a stručně.

Jestli chcete mít 100% jistotu, že při prodeji nic nepokazíte, svěřte ho do mých rukou. Díky dlouholetým zkušenostem a špičkovým znalostem umím vše zařídit tak, abyste jako prodávající jednali fér, a přitom s pořádným tahem na branku. Celá transakce pak proběhne k vaší plné spokojenosti bez komplikací a průtahů. Podívejte se, jak zajistím úspěšný prodej vašeho bytu >>

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Přílišná upřímnost se při prodeji nemovitosti nemusí vyplatit. Těchto 6 skutečností se zájemci nerozebírejte!
4.9 (98.33%) 36 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.