Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Přílišná upřímnost se při prodeji nemovitosti nemusí vyplatit. Těchto 6 skutečností se zájemci nerozebírejte!

30.8. 2018 (Aktualizováno: 7.3. 2021)David Majer

Poctivost zaručuje férové obchody, které zanechávají příjemný dojem u všech zúčastněných stran. Proto ji považuji za jeden z pilířů vlastního realitního know-how. Občas se ale setkávám s tím, že si ji prodávající pletou s neopodstatněnou upřímností – a ta je spíše na škodu než k užitku. Osobní problémy, domněnky a také informace o vývoji prodeje zkrátka do jednání o prodeji nepatří. Proč? Protože vás mohou připravit o peníze.

Co konkrétně byste si měli nechat pro sebe? Vybral jsem šest typických situací, co vám poslouží jako dobré (tedy odstrašující) příklady. Pokud se v některé variantě poznáte, doporučuji vhodně upravit komunikační strategii, ať si zbytečně nepodkopáváte šanci na úspěšný výsledek.

1. Finanční problémy jako důvod k prodeji

Možná prodáváte, protože nutně potřebujete peníze. Nic neobvyklého. Ale potenciální kupec o tom vědět nemusí. Mohl by z toho totiž usoudit, že má navrch a vy kvůli tlaku okolností přistoupíte na cokoliv = poskytnete slevu, která by jinak nebyla na místě.

Jakmile dáte v obchodní transakci najevo určitou formu „zranitelnosti“, protistrana se toho může chytit, aby z toho těžila. Každý chce (zcela pochopitelně) co nejvýhodnější podmínky.

2. Krach partnerství/manželství a vyhrocené rodinné poměry

Společný byt, který musíte prodat, protože to mezi vámi skončilo a jiné řešení se nenabízí? Rozumím, i to se stává. Jenže příběhem o rozchodu byste mohli zájemce svým způsobem vystrašit – začne pochybovat, jestli vše vůbec dopadne, když existuje riziko, že se s bývalou polovičkou na něčem neshodnete. Je obecně známo, že konce vztahů bývají hodně hořké a drsné…

Informační embargo zaveďte i na situaci v blízké nebo širší rodině. Nezatěžujte protistranu vysvětlováním, že jste chtěli byt přepsat na dceru, ale teď ji vydědíte, protože jste se nepohodli. Nebo že si na majetek dělal zálusk syn, ale dalším potomkům se to nelíbilo. Nemovitost, co je předmětem sporů, může být v očích zájemců problém, kterému se budou chtít raději vyhnout.

3. Napjaté sousedské vztahy

Nevycházíte s panem Novákem přes chodbu, nesedli jste si a vám na něm vadí snad i to, jakým způsobem odemyká dveře… A tyto antipatie jsou vzájemné. Soužití se sousedy nemusí být vždy ideální, mnohdy i bez racionální příčiny.

Tak jako tak se jedná jen o vaši soukromou záležitost a netřeba ji rozpitvávat. Mohli byste odradit kupujícího, který by si ale s daným sousedem (k vašemu velkému úžasu) velmi dobře rozuměl. Vždyť všichni nemůžeme být naladěni na stejnou vlnu.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 10.3. 2021

4. Rezervace nové nemovitosti

Tento bod se opět točí okolo problematiky spěchu, kterou jsem rozebíral na začátku článku. A platí stejné doporučení – nesvěřujte zájemcům o koupi, že už včera bylo pozdě, protože potřebujete vytvořit reálnou nabídku vlastníkovi vyhlídnuté nemovitosti.

Prodej se efektivně urychluje jinými metodami. Takovými, co vás nezatlačí do kouta. Zpravidla jde o dovednosti, které souvisí s marketingem a uměním/psychologií prodeje a dokážou motivovat a popostrčit zájemce ke koupi.

5. Nevalný zájem o vaši nabídku

Přistupujte k prodeji jako k životnímu obchodu a pečlivě střežte své „obchodní tajemství“, pod které spadají i údaje o případné nečekaně nízké poptávce po vaší nemovitosti. Prozrazováním těchto procesních detailů byste se mohli dostat do nevýhodné pozice, co by vyústila až v pád konečné kupní ceny.

TIP: Čtěte návod, jak si perfektně poradit s malým i velkým zájmem o prodávanou nemovitost.

Oceňuji vstřícné a ochotné jednání pana Majera a hlavně rychlost prodeje mé nemovitosti. Mohu jen doporučit. J. Maiselová
Jaroslava M
Jaroslava M
19:21 21 Feb 21
Jsem velice spokojen, potřeboval jsme rychle prodat dost zdevastovány byt z dědictví. Pan Majer bleskově zabezpečil vyklizeni bytu a připravil home staging, co celou vec znacne zjednodušilo a urychlilo. Vřele doporučuji
Bobo Mihok
Bobo Mihok
12:01 22 Feb 21
Děkuji za rychle a solidní jednání
bender zadunajskij
bender zadunajskij
08:02 22 Feb 21
Využila jsem služeb realitního makléře pana Davida Majera z Remax Alfa v Praze. Spolupráce byla, rychlá a efektivní bez zbytečného průtahu. Zároven jsem vždy a rychle dostala odpověď na všechny mé dotazy a obavy z prodeje bytu. Uzavřela jsem smlouvu o výhradním zastupování pro prodej bytu. Za pár... dní se nafotil byt, předala klíče k prohlídce. Následovaly prohlídky o kterých jsem byla vždy předem informována. Za 3 týdny se našel ten správný kupec a sním i dobrá zpráva pan Majer ještě dokázal zvýšit cenu bytu o 3,5 % .Zároveň jsem využila služeb advokátní úschovny se kterou pan Majer spolupracuje už léta. Kdybych prodávala znova určitě bych se nebála využít znovu spolupráce s panem Davidem Majerem. Je slušný, férový a rychlý. A zároveň tímto velmi děkuji za spolupráci.číst dál
Kristyna Salvova
Kristyna Salvova
12:15 20 Jan 21
Situace při prodeji mého pražského bytu byla mimořádně obtížná nejen proto, že šlo o prodej nemovitosti v jiné zemi, než ve které žiji, ale i vzhledem ke komplikacím, ke kterym došlo v právě propuklé pandemické krizi. Pan Majer vyřešil všechny problémy se sebevědomím, s úsměvem a bravurním klidem,... a po celou dobu jsem k němu měla naprostou důvěru. Zůstával se mnou celou dobu ve spojení, reagoval okamžitě na každý můj dotaz nebo prosbu. Vyzvedl moji zahraniční zásilku, která došla do úschpvny mimo Prahu. Zachoval klid v každé stresové situaci. Jsem mu nesmírně vděčná za relativně hladký průběh jinak velmi komplikovaného prodeje, i za to, že dnes bydlím ve vlastním domě v Irsku. Markétačíst dál
Numinous20111
Numinous20111
14:50 13 Oct 20
V nedávné době jsem využila služby realitního makléře p. Davida Majera při prodeji bytu v Praze.Jeho přístup k poměrně složité situaci byl skvělý. Jedná férově, lidsky a je na něj vždy spolehnutí.Přeji mu i nadále mnoho úspěchů a trpělivosti jako doposud. Všem mohu jen doporučit 🙂..
Pavla Žídková
Pavla Žídková
17:11 21 Feb 21
Jsem velmi spokojen s celým procesem prodeje domu, který jsme uskutečnili s vysoce profesionální pomocí pana Majera a jeho spolupracovníků, kteří nám vytvořili velmi pěknou prezentaci domu. V průběhu naší spolupráce se mi s panem Majerem velmi příjemně komunikovalo, vždy se choval taktně, svým... informovaným a zároveň lidsky citlivým přístupem pomáhal klidnému průběhu jednání. Vřele doporučuji využít jeho služeb.číst dál
Pavel Viktora
Pavel Viktora
11:21 17 Oct 20
David Majer je velmi příjemný mladý muž na svém místě. Nic není problém, výborná komunikace, rychlost, důvěra. Vřele doporučuji.
Hedvika Cervinkova
Hedvika Cervinkova
20:53 23 Feb 21
David was a pleasure to have as our agent. He never left any questions unanswered and always responded promptly. I would highly recommend him over any agents as you will save time as well as receive top quality service. He was able to rent out our apartment very quickly and able to close all the... gaps related to administration and legal aspects between the new tenants very effectively.číst dál
Zuzana Tovarova
Zuzana Tovarova
18:38 18 Jan 21
Velice hezké fotografie, které odrážejí skutečný stav nemovitosti a přitom podtrhnou její silné stránky. Díky této prezentaci je výběr jednotky jednodušší a především atraktivní pro zájemce. Doporučuji
Sam Sung
Sam Sung
10:55 20 Jan 21
Kvalita odvedené práce, způsob zpracování, úroveň komunikace i vypovídající hodnota odhadu jednoznačně vypovídá o profesionálním přístupu. Mohu jednoznačně doporučit a děkuji!!!
Josef Ondrušík
Josef Ondrušík
17:12 28 Feb 20
David Majer nám pomohl prodat ve velmi krátké době dva menší byty. Veškeré jeho služby byly vrcholně profesionální, zároveň byla celá naše spolupráce maximálně příjemná i po lidské stránce. Skutečnost, že jsme využili jeho služeb se nám ve výsledku vyplatila i z hlediska finančního - i po odečtení... provize za prodej byl výnos z prodeje vyšší, než jsme na počátku celého procesu doufali. V přímém srovnání se zkušeností s několika dalšími realitními makléři byla spolupráce s panem Majerem jako z říše snů, v tom nejlepším slova smyslu.číst dál
Filip Láb
Filip Láb
16:07 22 Oct 20
A very good broker with a professional background. Friendly, quick to act and very accommodating. - I have had very good experiences with David and can only recommend him!
Paolo Cafaggi
Paolo Cafaggi
15:36 22 Oct 20
Absolutně profesionální přístup. Bez stresu, rychlá, přesná akce. Děkuju
Pavlína Kuřátková
Pavlína Kuřátková
11:26 12 Oct 20
Pana, Davida Majera mohu jen doporučit. Je to člověk na svém místě. Úžasná komunikace a profesionální přístup. Prodal mi nemovitost za týden. Ještě jednou Vám děkuji a přeji mnoho spokojených klientů jako jsem já.
Mirek Tesař
Mirek Tesař
16:34 20 Feb 21
S panem Majerem byla radost spolupracovat. Ve velmi krátkém čase domluvil mnoho prohlídek a byt se prodal za velmi dobrou cenu. Příjemné vystupování, rychlá reakce, profesionální přístup.
Tomáš Kapar
Tomáš Kapar
05:54 25 Oct 20
Realizace prodeje proběhla přesně podle domluvených kritérií. Spolupráce byla na profesionální úrovni. Tímto bych rád poděkoval. Bez problémů bych s panem Majerem spolupracoval znovu.
Jan Vodicka
Jan Vodicka
20:21 22 Oct 20
V loňském roce jsem našla na internetu kontakt na on-line odhad nemovitosti, který nabízel na svých stránkách realitní makléř pan David Majer. Protože jsme se chystali prodat rodinný dům, využila jsem tuto možnost. To byl začátek naší spolupráce a následně rychlého a úspěšného prodeje. Pan Majer... je profesionál ve všech směrech. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni. Děkujeme a doporučujeme.číst dál
Eva Kypsonová
Eva Kypsonová
13:09 22 Oct 20
Se službami poskytnutými panem Majerem (i jeho spolupracovníky) jsem byl vždy spokojen, a to při koupi bytu i jeho následném pronájmu. Vše vždy probíhalo promptně a bez problémů.
Jiří Blanda
Jiří Blanda
09:19 22 Oct 20
Pana Majera vřele vřele doporučuji. Prodal velmi rychle můj byt na Praze 9. Velmi oceňují jeho důvěryhodnost, profesionalitu, systematičnost a bezproblémový průchod celého procesu prodeje.
Slavomír Černý
Slavomír Černý
19:37 23 Oct 20
Na práci Davida Majera oceňuji jeho profesionalitu, spolehlivost a dochvilnost. Vždy reagoval na naše e-maily či telefonáty. Nejvíce si cením toho, že nám vždy pomohl najít dobrého klienta/nájemce.
Miloš Brunclík
Miloš Brunclík
09:25 22 Oct 20
Profesionalita a skvely pristup p. Majera nam pri predaji bytu velmi pomohol ! Všetko nám s manželom vysvetlil, predaj prebehol hladko a rychlo. Ak by som v buducnosti planovala kupu alebo predaj tak sa určite obratim jedine na p. Majera
Lucia Marková
Lucia Marková
17:33 21 Feb 21
Pan David Majer je naprostý profesionál, kterého bych přála každému kdo prodává nebo kupuje byt. Stačilo pouze jedno setkání a vše ostatní zařídil dle mých požadavků bez mé přítomnosti. Z jeho jednání jsem byla nadšená.
Romana Reimová
Romana Reimová
13:42 22 Oct 20
S prodejem bytu jsem byla velmi spokojená. Pan Majer je člověkem na svém místě. Je vidět, že svému povolání rozumí a ví, jak se zachovat v různých situacích.
Šárka Chrdlová
Šárka Chrdlová
12:15 13 Oct 20
Pan Majer svým profesionálním přístupem a rychlým jednáním přispěl k mé spokojenosti. Určitě doporučuji.
Adam Kekrt
Adam Kekrt
12:17 06 Mar 21
Dobrý den, pane Majere, děkuji za odhad,který byl vyhotoven v krátké době a tím pádem se neprodlužovalo dědické řízení. Černý F.
Filip Černý
Filip Černý
22:08 25 Feb 20

6. Negativní postoj k danému místu

Nemáte prodávaný byt rádi? Nevyhovuje vám parčík za domem? Vadí vám otevírací doba nedaleké večerky? To všechno je subjektivní vnímání. A to máme každý nastavené jinak. Uvědomte si, že jakákoliv projevená negace může „nasadit brouka do hlavy“,  kterého se zájemce pak už nezbaví.

Tyto osobní postoje souvisejí s vaší vlastní zkušeností, která by měla zůstat jen vám. Možná jste si vysnili dům, a proto vám už daná nemovitost „leze krkem“. A místo parku byste raději uvítali dětské hřiště. A obchod, co zavírá přesně v čase, kdy se vracíte z práce? Eventuální kupující to může mít přesně naopak – touží po vaší „dvěplusjedničce“, rád běhá v parku a nákupy si nechává dovážet domů kurýrní společností…

Nelhat, nepodvádět a rozlišovat význam informací

V tomto článku vám rozhodně neradím, abyste zájemce při tendenci skvěle a rychle prodat uváděli v omyl. Smysl tkví v něčem jiném. Chtěl jsem, abyste si uvědomili, že má smysl zabývat se především věcmi, co se týkají kupujícího.

On potřebuje vědět, jestli se na nemovitost vztahují nějaké vaše závazky, v jaké je kondici(nezapomeňte na skryté vady) nebo třeba jak bude probíhat vaše další domluva. Ostatně, přečtěte si, na co se vás nejspíše bude ptát, ať jste připraveni.

Možná to s upřímností myslíte dobře, ale ona nemusí být přijata tak, jak vy předpokládáte. Zachovejte si ji, ale nasměrujte ji pouze na záležitosti formálního charakteru. A pokud při prohlídce narazíte na nějaké osobnější či jiné „rizikové téma“, na které jsem upozornil výše, okomentujte ho věcně a stručně.

Jestli chcete mít 100% jistotu, že při prodeji nic nepokazíte, svěřte ho do mých rukou. Díky dlouholetým zkušenostem a špičkovým znalostem umím vše zařídit tak, abyste jako prodávající jednali fér, a přitom s pořádným tahem na branku. Celá transakce pak proběhne k vaší plné spokojenosti bez komplikací a průtahů. Podívejte se, jak zajistím úspěšný prodej vašeho bytu >>

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.