Až bude kupec, bude spolupráce?! 3 důvody, proč kvalitní makléř na takovou podmínku nepřistoupí

17.10. 2018 David Majer

Svépomocí, nebo s realitkou – to jsou dva hlavní způsoby, jak se vypořádat s prodejem nemovitosti. Někteří majitelé ale chtějí tyto varianty zkombinovat, a tak makléřovi přislíbí spolupráci s tím, že o ní začnou jednat, až jim přivede kupce. Pro popis této tendence mi stačí dvě slova: všechno špatně.

Osobně se takovým „obchodům v mlze“ vyhýbám, protože by mě ze své podstaty tlačily k tomu snižovat úroveň profesionality, s jakou přistupuju ke svým klientům. Sepsal jsem tři zásadní důvody, které vám vysvětlí největší rizika této nevhodné strategie.

1. Neznalost je zabiják solidních výsledků

Prodávající, který si nechce realitku „pustit k tělu“ a jen zkouší, jestli by mu k něčemu byla, většinou ani nekývne na schůzku. Takže makléř nemá možnost daný byt či dům vidět na vlastní oči. Neví, v jakém bodě jsou případná jednání, jak si nemovitost vede na trhu nebo jestli láká hodně/málo zájemců. A to je problém.

Pokud neznám reálný stav bytu a všeho, co se zamýšlenou transakcí souvisí, nemohu ho adekvátně prezentovat. Jak bych pak reagoval na dotazy potenciálních kupujících? Výmluvy nebo neznalost příliš důvěry nevzbudí…

A to nepřipomínám nastavení kupní ceny, klíčového faktoru. Lze sice provést např. online odhad, ale i k tomu jsou zapotřebí informace. Navíc, finální částku, díky které vše proběhne ke spokojenosti majitele, stanovuji (zcela pochopitelně) až po prohlídce a po zvážení všech možností a požadavků.

2. Plýtvání časem a energii

Neumím si představit, že bych oslovil někoho z mé databáze kupujících a doporučil mu nemovitost, o které téměř nic nevím.

V realitách nejde „střílet od boku“. Poptávající se na mě spoléhají a očekávají odborný přístup, co jim ušetří čas i starosti. A ten bych jim nemohl poskytovat, když bych je posílal na prohlídky stylem „možná to vyjde“. Marnil bych čas klientů i ten svůj.

3. Bez podmínek balancujete mezi úspěchem a fiaskem

Šťastné náhody existují, takže připouštím, že někdy to může klapnout i takhle „naslepo“. Nabídka vyhoví poptávce, vše do sebe i přes rizika perfektně zapadne. Jenže co dál? Prodávající se mnou nesepsal smlouvu o spolupráci, nejsou vyjasněná žádná pravidla pro prodej. Ve vzduchu tedy visí nebezpečí komplikací, kvůli kterým se může nakonec vše protáhnout i o měsíce nebo předčasně skončit.

Častá chyba začínajících nebo neseriózních makléřů

Teď už asi rozumíte tomu, proč považuji přísliby spolupráce za nepřijatelné pro makléře, který dělá realitní profesi naplno, tedy spolehlivě, odpovědně a v zájmu klienta. Třeba já jsem si takto „nastavil“ svou práci hned od začátku a udělal jsem dobře. Majitelé mě kontaktují sami, protože vidí, že pro ně díky poctivému přístupu bez kliček a neférových triků zajistím stoprocentní výsledek.

Je samozřejmě více než pravděpodobné, že se při prodeji setkáte s realiťáky, kteří mají jiný názor. Zpravidla vás kontaktují sami s nabídkou pomoci, ačkoliv máte svůj byt nebo dům publikovaný mezi soukromými inzeráty… A ti vaši eventuální podmínku dokonce uvítají, protože v ní uvidí šanci „nabrat“ další nemovitost. Možná vám skutečně přivedou reálného zájemce.

Ovšem v horším případě před vámi sehrají „divadýlko“ s fiktivním kupcem, aby vás přesvědčili, že lepší bude prodávat exkluzivně jen přes ně. I takové věci se bohužel v našem oboru dějí a doslýchám se o nich od vás, mých klientů, kteří se s tímto setkali. Proto každý kvalitní a zkušený makléř napjatě očekává realitní zákon, co s podobnými praktikami (snad) jednou provždy zatočí.

Takže jaké bude mé doporučení na závěr, abyste prodej bez obav zvládli? Vyberte si jeden způsob a držte se ho. Když zvolíte pomoc realitky, obraťte se jen na jednu (čím více jich zapojíte, tím větší problémy to může vyvolat). Když to zkusíte sami, buďte obezřetní a pamatujte na tento článek.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Až bude kupec, bude spolupráce?! 3 důvody, proč kvalitní makléř na takovou podmínku nepřistoupí
5 (99.51%) 41 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.