12 největších mýtů o prodeji nemovitosti, kterým možná věříte i vy [2. část]

9.5. 2018 David Majer

V minulé části tohoto dvoudílného článku jste se mohli dočíst o prvních šesti realitních mýtech, které vytvářejí zbytečná nedorozumění a připravují neznalé o čas, peníze a energii. Dozvěděli jste se tak například o tom, že prodej s více realitkami není žádná výhra, proč přehnaná kupní cena způsobuje problémy nebo jak nevhodné fotky kazí šance na dobrý prodej.

Teď tu máte druhou várku nejzásadnějších polopravd a omylů. A ta bude stejně zajímavá a „výživná“ – opět vám přiblížím nejpalčivější témata z prodeje nemovitosti, které si někteří laici vykládají špatně.

Mýtus č. 7:  Z inzerátů lze zjistit aktuální prodejní ceny nemovitostí.

Nelze. Částky, které vidíte v inzerci, v drtivé většině případů nejsou konečné. Proto rozhodně nedoporučuji využít je jako nápovědu pro stanovení vlastní kupní ceny. Jak jsem uvedl v článku o správném odhadu, většina předkládaných sum se od těch skutečných průměrně liší až o 20, 30 %.

A některá čísla mohou být „vedle“ úplně – když se majitel nemovitosti mylně domnívá, že se vyplatí nejprve cenu „napálit“… Vždy se tedy jedná o tzv. nabídkové cenovky, co se upravují podle vývoje prodeje, poptávky a jednání mezi kupujícím a prodávajícím.

Váš byt má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu - vyzkoušejte online odhad nemovitosti.

Za přesnými informacemi musíte zamířit do cenových map, se kterými běžně pracují realitní makléři. Údaje v těchto specializovaných databázích totiž vycházejí z informací o zrealizovaných transakcích.

Mýtus č. 8: Stačí stáhnout smlouvy na internetu, právník je zbytečnost.

Vzory smluv, které můžete pohodlně stáhnout na internetu, představují velké riziko. Bývají moc obecné, neúplné, zastaralé či dokonce plné závažných chyb. A jsou tedy naprosto nevhodné pro realitní obchod, kdy „jsou ve hře“ přinejmenším statisíce.
Přistupujte k prodeji jako k jakékoli jiné situaci, kdy specialistu oslovíte zcela přirozeně a vůbec by vás nenapadlo hledat řešení „podomácku“.

Dobrým příkladem pro přirovnání může být úraz. Ano, načerpáte třeba nějaké rady online a zjistíte dopředu, jak bude vypadat léčba (pokud vám to stav dovolí), ale i přes dostupnost obrovského množství informací vyrazíte k lékaři. Protože na jeho péči a znalosti se lze spolehnout. Vždyť kdo vám garantuje, že ten „všude popisovaný chladivý obklad“ zabere a neuškodí vám?

Takže právník určitě není zbytečnost. Naopak – považuji ho za nutnost. Jestli nechcete vynakládat finance na celkové právní zajištění, alespoň s ním nachystané dokumenty zkonzultujte. Nechte si zkontrolovat rezervační a kupní smlouvu (mimochodem, tohle musí obsahovat) a získejte jistotu a klid– dvě zásadní „ingredience“ úspěšně dokončeného prodeje.

Mýtus č. 9: Nemovitost s exekucí nebo věcným břemenem není možné prodat.

Je. Musíte ale sehnat kupce, kterému tato skutečnost (a s ní spojený ztížený postup) nebude vadit. Zároveň je potřeba počítat s tím, že se s prodejní cenou nedostanete na takovou částku jako u „čisté“ nemovitosti.

Byt či dům s exekučním příkazem není sice na první pohled pro potenciální zájemce „žádné terno“, ale když se vše nastaví výhodně pro obě strany, nakonec budou s výsledkem spokojeni všichni.

Co se týče věcného břemene, ani tato „vada na kráse“ nebrání prodeji. Opět jde hlavně o to – za kolik to bude možné. V tomto ohledu hodně záleží na tom, o jaký typ závazku se jedná. Chcete co nejdříve zjistit, „na čem“ jste? Vyzkoušejte online odhad zdarma.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Mýtus č. 10: Nejlepší realitka je ta s nejnižší provizí.

Není, protože nízká provize znamená malý rozsah služeb, které vám taková RK při prodeji poskytne. Její snaha bude „osekaná“, abyste se jí jako klient i při menší odměně vyplatili. A spoustu úkonů vám naúčtuje zvlášť až v průběhu.

Zatímco zavedená realitní společnost se standardní provizí 3–5 % se perfektně postará o vše od začátku až do konce (přečtěte si, jak by to mělo vypadat), realitka, co se chlubí například 2 %, nezajistí „v základu“ třeba ani potřebné profi fotky či efektivní propagaci.

Mýtus č. 11: Na prodej nemovitosti stačí kdokoli, kdo se pohybuje v obchodu a příbuzných oborech.

Realitní trh se často přirovnává k džungli. A ne nadarmo – ten, kdo ho nezná a denně se jím „neprodírá“, se v něm lehce ztratí. Prodej realit je zkrátka velmi specifický a nelze na něj aplikovat pravidla z jiných (byť podobně vypadajících) oborů.

U nemovitostí se operuje s obrovskými částkami. A tento fakt výrazně formuje nabídku i poptávku, do které nejlépe vidí jen zkušený realitní specialista. Takže i když se někdo řadí mezi zdatné obchodní zástupce nebo finanční poradce, neznamená to, že dokáže obstarat i prodej bytu nebo domu.

Podrobně jsem tuto problematiku „makléřů amatérů/melouchářů“ rozebral v tomto článku s příhodnou infografikou.

Mýtus č. 12: Exkluzivita se nevyplatí.

Pokud jste ještě nečetli článek s první polovinou mýtů, teď je ten ideální čas na něj přeskočit.Protože už v něm jsem téma (ne)exkluzivity rozebral – v rámci mýtu č. 3, kde vysvětluji, že prodej s více realitkami přináší potíže.

Proto se exkluzivní zastoupení rozhodně vyplatí. Když se „upíšete“ jednomu makléři, vytěžíte z prodeje maximum. Daný „realitní makléř“ se vám totiž může (a bude) věnovat naplno. Nebrzdí ho představa, že se nemovitost zničehonic prodá „jinde“.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

12 největších mýtů o prodeji nemovitosti, kterým možná věříte i vy [2. část]
5 (99.35%) 31 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.