Chcete koupit nemovitost a nejste jediný zájemce? Zjistěte, jak postupovat, aby vás někdo nepředběhl

18.9. 2018 (Aktualizováno: 7.3. 2021)David Majer

Tentokrát jsem si informace, rady a tipy, které považuji za přínosné pro kupující, vypůjčil od kolegy Petra Podlešáka. S jeho laskavým svolením vám tedy po redakční úpravě přináším jeho článek.

Jedna nemovitost a více zájemců o koupi – to se na realitním trhu občas stává. Pro kupce je konkurence pochopitelně nepříjemná, protože limituje jeho vyjednávací možnosti a snižuje i celkovou šanci na úspěšně dokončený obchod. Větší počet kupujících vám ale rozhodně nemusí brát „vítr z plachet“. Poradím vám, co dělat, abyste pomyslný boj o byt nebo dům vyhráli.

Abychom si ukázali, co se může přihodit, uvádím dále případ, který jsme řešili v mé domovské kanceláři RE/MAX Alfa.

Zájemce přišel na prohlídku rodinného domu a po prohlídce oznámil, že dům bere. Náš makléř mu poslal návrh rezervační smlouvy. Po třech dnech došly připomínky od právníka kupujícího s požadavky na změny. Nebylo jich málo, ale to se stává. Začalo se tedy jednat o podmínkách.

Kupující mezitím přišel s tím, že chce provést inspekci nemovitosti. To je samozřejmě také oprávněný požadavek, a proto makléř umožnil prohlídku. Po inspekci kupující požadoval slevu 100 tisíc korun za zjištěné vady. Následně proběhlo jednání, na kterém se smluvní strany dohodly na slevě 50 tisíc korun.

Před podpisem rezervační smlouvy vznesl kupující další požadavek – aby přílohou rezervační smlouvy byl návrh kupní smlouvy. Makléř sdělil klientovi, že příprava a vyladění této finální dokumentace může trvat min. 3 dny, ale také i týden či dva, pokud budou mít smluvní strany připomínky. Makléř také upozornil klienta, že když není uzavřena rezervační smlouva, je povinen dům dál nabízet.

Cca po 14 dnech ladění podmínek prodeje se ozval jiný zájemce, že má zájem o prohlídku domu. Následující den zavolal, že chce dům koupit, nepožadoval žádnou slevu a byl okamžitě ochoten uzavřít rezervační smlouvu a zaplatit zálohu. Makléř o tom informoval prodávajícího a ten se bez váhání rozhodl prodat dům druhému zájemci. Důvod je zřejmý. Nejen nabídka vyšší ceny, ale i to, že druhý klient si nekladl žádné další podmínky.

Když makléř oznámil prvnímu klientovi, že se majitel rozhodl dům prodat jinému zájemci, došla do kanceláře velmi ostrá stížnost ve znění: „Jednání makléře je velmi neseriózní. Musel jsem platit právníka, inspektora, stálo mě to spoustu času a energie, jde vám jenom o prachy a vůbec nemáte na srdci zájem klienta.”

Náš makléř nepochybil. Klient se ale dopustil několika zásadních chyb, které ho o dům ve finále připravily. Ano, byl hodně opatrný a s tím souvisely i jeho požadavky. Ale ani obezřetný postup nemusí znamenat, že jako zájemce neuspějete. Stačí myslet na následující věci.

Co musíte jako kupující vědět

  • Realitní makléři inzerují nemovitost a organizují prohlídky až do okamžiku uzavření rezervační smlouvy nebo alespoň do chvíle, kdy je více než zřejmé, že k rezervaci nemovitosti dojde.

Pokud jste makléře ujistili, že o nemovitost máte vážný zájem, je to dobrý signál. Ale v žádném případě to není možné považovat za jasné a konečné domluvení podmínek transakce. Nákup nemovitosti není koupě rohlíků v obchodě, musí se vyjasnit spousta otázek.

Zájemci nám běžně tvrdí, že 100% kupují a pak zničehonic přestanou komunikovat. Nebo zjistí, že jim banka nepůjčí tolik peněz. Případně začnou klást nové a nové požadavky, kterými se musíme zabývat. Z těchto důvodů nemovitost stále inzerujeme. Proto určitě nepovažujte zaslání rezervační smlouvy od realitních makléřů jako akt rezervace. Ani oni to tak nevnímají.

Jsem velmi spokojen s celým procesem prodeje domu, který jsme uskutečnili s vysoce profesionální pomocí pana Majera a jeho spolupracovníků, kteří nám vytvořili velmi pěknou prezentaci domu. V průběhu naší spolupráce se mi s panem Majerem velmi příjemně komunikovalo, vždy se choval taktně, svým... informovaným a zároveň lidsky citlivým přístupem pomáhal klidnému průběhu jednání. Vřele doporučuji využít jeho služeb.číst dál
Pavel Viktora
Pavel Viktora
11:21 17 Oct 20
Jsem velice spokojen, potřeboval jsme rychle prodat dost zdevastovány byt z dědictví. Pan Majer bleskově zabezpečil vyklizeni bytu a připravil home staging, co celou vec znacne zjednodušilo a urychlilo. Vřele doporučuji
Bobo Mihok
Bobo Mihok
12:01 22 Feb 21
S přístupem realitního specialisty pana Davida Majera jsem byl maximálně spokojen. Je to ve svém oboru dokonalý profesionál, jehož servisu zcela určitě opět příště využiji. Se zájmem sleduji také jeho pravidelné příspěvky na jeho webových stránkách. Zcela jednoznačně doporučuji využití služeb,... které pan Majer nabízí.číst dál
Jan Vosmanský
Jan Vosmanský
09:59 03 Apr 21
Dobrý den, pane Majere, děkuji za odhad,který byl vyhotoven v krátké době a tím pádem se neprodlužovalo dědické řízení. Černý F.
Filip Černý
Filip Černý
22:08 25 Feb 20
Pan David Majer je naprostý profesionál, kterého bych přála každému kdo prodává nebo kupuje byt. Stačilo pouze jedno setkání a vše ostatní zařídil dle mých požadavků bez mé přítomnosti. Z jeho jednání jsem byla nadšená.
Romana Reimová
Romana Reimová
13:42 22 Oct 20
S panem Majerem jsem prodával svůj byt v Praze 9 koncem roku 2019. S jeho službami jsem byl maximálně spokojený. Všechny kroky byly vedeny profesionálně, komunikace bezproblémová, prodejní cena v souladu s prvotním odhadem.TF
Tomáš Fichtner
Tomáš Fichtner
13:07 13 Apr 21
V nedávné době jsem využila služby realitního makléře p. Davida Majera při prodeji bytu v Praze.Jeho přístup k poměrně složité situaci byl skvělý. Jedná férově, lidsky a je na něj vždy spolehnutí.Přeji mu i nadále mnoho úspěchů a trpělivosti jako doposud. Všem mohu jen doporučit 🙂..
Pavla Žídková
Pavla Žídková
17:11 21 Feb 21
Realizace prodeje proběhla přesně podle domluvených kritérií. Spolupráce byla na profesionální úrovni. Tímto bych rád poděkoval. Bez problémů bych s panem Majerem spolupracoval znovu.
Jan Vodicka
Jan Vodicka
20:21 22 Oct 20
Velice hezké fotografie, které odrážejí skutečný stav nemovitosti a přitom podtrhnou její silné stránky. Díky této prezentaci je výběr jednotky jednodušší a především atraktivní pro zájemce. Doporučuji
Sam Sung
Sam Sung
10:55 20 Jan 21
Sluzby pana Majera muzeme s rodinou doporucit.Profesionalni,rychla komunikace,mile chovani,ochota...same plusy. Byly jsme spokojene a doporucujeme dale.
Šárka Matyšková
Šárka Matyšková
18:19 30 Mar 21
Oceňuji rychlou reakci, dodržení termínu pro vypracování odhadu nemovitosti pro účely dědického řízení. Co mě opravdu milé překvapilo je velice kreativní a milý způsob textace SMS zpráv a emailu, kterým vás pan Majer udržuje perfektně informovaneho o tom, co se děje teď a co vás kdy čeká.
Bára Holečková
Bára Holečková
08:00 18 Apr 21
Posudek nemovitosti k dědickému řízení byl vypracován promptně a seriózně.
Jiří Janáček
Jiří Janáček
07:34 29 Mar 21
Na realitního makléře pana Davida Majera jsem se obrátila s prosbou o vypracování odhadu ceny bytu před zamýšleným prodejem. Požadovaný odhad byl vyhotoven rychle a na odborné úrovni. Sleduji rovněž profesionální příspěvky na jeho blogu, které pomáhají v orientaci na trhu nemovitostí. Služby pana... Majera doporučuji.číst dál
Jana Teichmanová
Jana Teichmanová
08:31 06 Apr 21
Pana Majera vřele vřele doporučuji. Prodal velmi rychle můj byt na Praze 9. Velmi oceňují jeho důvěryhodnost, profesionalitu, systematičnost a bezproblémový průchod celého procesu prodeje.
Slavomír Černý
Slavomír Černý
19:37 23 Oct 20
Děkuji za rychle a solidní jednání
bender zadunajskij
bender zadunajskij
08:02 22 Feb 21
Pan Majer je profik ve svem oboru, byt prodal rychle a komunikace s nim byla skvela.
Lubomír Treskoň
Lubomír Treskoň
16:24 27 Mar 21
Profesionalita a skvely pristup p. Majera nam pri predaji bytu velmi pomohol ! Všetko nám s manželom vysvetlil, predaj prebehol hladko a rychlo. Ak by som v buducnosti planovala kupu alebo predaj tak sa určite obratim jedine na p. Majera
Lucia Marková
Lucia Marková
17:33 21 Feb 21
Kvalita odvedené práce, způsob zpracování, úroveň komunikace i vypovídající hodnota odhadu jednoznačně vypovídá o profesionálním přístupu. Mohu jednoznačně doporučit a děkuji!!!
Josef Ondrušík
Josef Ondrušík
17:12 28 Feb 20
Super rychlé informace, vysoká profesionalita pana Davida Majera.
Alena Vaňková
Alena Vaňková
13:37 08 Apr 21
V loňském roce jsem našla na internetu kontakt na on-line odhad nemovitosti, který nabízel na svých stránkách realitní makléř pan David Majer. Protože jsme se chystali prodat rodinný dům, využila jsem tuto možnost. To byl začátek naší spolupráce a následně rychlého a úspěšného prodeje. Pan Majer... je profesionál ve všech směrech. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni. Děkujeme a doporučujeme.číst dál
Eva Kypsonová
Eva Kypsonová
13:09 22 Oct 20
A very good broker with a professional background. Friendly, quick to act and very accommodating. - I have had very good experiences with David and can only recommend him!
Paolo Cafaggi
Paolo Cafaggi
15:36 22 Oct 20
Velmi proptní reakce. Korektní a profesionální jednání.
David Novak
David Novak
09:51 26 Apr 21
Se službami tohoto realitního makléře jsem byla plně spokojena. Jeho web je jasný a přehledný, odhad nemovitosti byl dodán v dobrém termínu a za dobrou cenu. Komunikace byla bezproblémová. Mohu doporučit.
Helena Kazmarová
Helena Kazmarová
18:57 07 Apr 21
Vše bylo rychle a v pořádku, doporučuji.
Jaroslav Svejda
Jaroslav Svejda
14:50 07 Apr 21
Makléře Davida Majera můžu jen doporučit. Před několika lety jsme s manželem kupovali byt, který nám prodával pan Majer. V nedávné době jsme se rozhodli, že byt prodáme. Obrátili jsme se proto opět na pana Majera. Byt se prodal za určenou cenu, rychle a bez problému. Oceňuji profesionální přístup,... příjemné vystupování a komunikaci. Děkujeme a přejeme hodně úspěchu.číst dál
Erika
Erika
17:35 11 Apr 21
Pan Majer svým profesionálním přístupem a rychlým jednáním přispěl k mé spokojenosti. Určitě doporučuji.
Adam Kekrt
Adam Kekrt
12:17 06 Mar 21
Po všech stránkách profesionální přístup.
Petr Chalupský
Petr Chalupský
11:20 03 Apr 21
V roce 2018 jsem v rámci dědického řízení použil vaše ocenění garáže!Toto ocenění proběhlo velice rychle a spolehlivě. Mohu proto jenom doporučit vaše služby i dalším klientům!S pozdravem Petr Kortan
petr Kortan
petr Kortan
19:07 28 Mar 21
Realitní makléř David Majer je vysoce kvalifikovaný, zkušený odborník. Ve své profesi pracuje s velikými úspěchy už řadu let.Já sám mám s jeho prací osobní vysoce kladné zkušenosti při prodeji bytu a mohu jen a jen ostatním klientům realitního makléře pana Davida Majera doporučit.
L V
L V
10:41 28 Mar 21
Profesionální přístup, zajímavý blog vysvětlující záludnosti realitního trhu. Kdybych prodával nemovitost, měl bych pocit, že zde prodám za férovou cenu.
Jan Jelínek
Jan Jelínek
21:52 23 Apr 21
Na pana Davida Majera jsem se obrátila s prosbou o vypracování odhadu ceny nemovitosti pro dědické řízení. S jeho službami jsem byla velmi spokojena, požadovaný odhad byl vyhotoven velmi rychle a na vysoké odborné úrovni. Vysoce profesionální služby pana Majera mohu jen doporučit.
Barbora Mašková
Barbora Mašková
15:09 03 Apr 21
Pan Majer mi vypracoval dva odhady pro dědické řízení. Práci jsem zadávala v pátek večer a k mému překvapení bylo vše hotové už v neděli. Tak rychlou práci jsem opravdu nečekala. Oceňuji rychlé a slušné jednání, ochotu i spolehlivost.
Zuzana Ptáčková
Zuzana Ptáčková
06:58 29 Mar 21
Pan David Majer zpracoval odhad nemovitosti pro notáře v rámci pozůstalostní řízení v rozumném termínu a za přijatelnou cenu. Úroveň komunikace lze hodnotit jako výbornou. Vše bylo vyřízeno jednoduše a rychle. Mohu služby pana Majera v tomto ohledu doporučit.
Pavel Ratislav
Pavel Ratislav
09:01 17 Mar 21
Very quick to respond and answered all my questions promptly.
Karen Cryer
Karen Cryer
08:30 05 Apr 21
David was a pleasure to have as our agent. He never left any questions unanswered and always responded promptly. I would highly recommend him over any agents as you will save time as well as receive top quality service. He was able to rent out our apartment very quickly and able to close all the... gaps related to administration and legal aspects between the new tenants very effectively.číst dál
Zuzana Tovarova
Zuzana Tovarova
18:38 18 Jan 21
S panem Majerem byla radost spolupracovat. Ve velmi krátkém čase domluvil mnoho prohlídek a byt se prodal za velmi dobrou cenu. Příjemné vystupování, rychlá reakce, profesionální přístup.
Tomáš Kapar
Tomáš Kapar
05:54 25 Oct 20
Dovolím se s Vámi podělit o svoji zkušenost, před nedávnem jsem hledala někoho, kdo by mi vyhotovil odhad ceny u děděné nemovitosti. Při hledání na internetu jsem narazila na stránky realitního makléře Davida Majera ze společnosti REMAX, který tuto službu nabízí on-line. Byla jsem příjemně... překvapena rychlostí, kvalitou i cenou zpracování. Stačilo prakticky pár kliknutí, zodpovězení několika málo dotazů a odhad ceny byl na světě. Pana Majera hodnotím jako profesionála na svém místě, vyniká přehledem na realitním trhu a pracuje rychle a efektivně.číst dál
dana moravova
dana moravova
11:48 06 Apr 21
David Majer nám pomohl prodat ve velmi krátké době dva menší byty. Veškeré jeho služby byly vrcholně profesionální, zároveň byla celá naše spolupráce maximálně příjemná i po lidské stránce. Skutečnost, že jsme využili jeho služeb se nám ve výsledku vyplatila i z hlediska finančního - i po odečtení... provize za prodej byl výnos z prodeje vyšší, než jsme na počátku celého procesu doufali. V přímém srovnání se zkušeností s několika dalšími realitními makléři byla spolupráce s panem Majerem jako z říše snů, v tom nejlepším slova smyslu.číst dál
Filip Láb
Filip Láb
16:07 22 Oct 20
Nejsem odborník abych tuto věc mohl adekvátně ohodnotit.Přístup byl slušný.
Josef Kopecky
Josef Kopecky
10:11 12 Mar 21
Využila jsem služeb realitního makléře pana Davida Majera z Remax Alfa v Praze. Spolupráce byla, rychlá a efektivní bez zbytečného průtahu. Zároven jsem vždy a rychle dostala odpověď na všechny mé dotazy a obavy z prodeje bytu. Uzavřela jsem smlouvu o výhradním zastupování pro prodej bytu. Za pár... dní se nafotil byt, předala klíče k prohlídce. Následovaly prohlídky o kterých jsem byla vždy předem informována. Za 3 týdny se našel ten správný kupec a sním i dobrá zpráva pan Majer ještě dokázal zvýšit cenu bytu o 3,5 % .Zároveň jsem využila služeb advokátní úschovny se kterou pan Majer spolupracuje už léta. Kdybych prodávala znova určitě bych se nebála využít znovu spolupráce s panem Davidem Majerem. Je slušný, férový a rychlý. A zároveň tímto velmi děkuji za spolupráci.číst dál
Kristyna Salvova
Kristyna Salvova
12:15 20 Jan 21
S prací pana Davida Majera jsem byla naprosto spokojena. Jeho přístup je vysoko profesionální a lidský zároveň. Jeho služby vřele doporučuji.
Katarína Valešová
Katarína Valešová
09:55 05 Apr 21
Využil jsem služeb pana Davida Majera při stanovení odhadu ceny bytu v rámci dědického řízení. Vše bylo zpracováno rychle a na vysoké odborné úrovni. Rád také čtu články na jeho blogu, které mi jako pronajímateli pomáhají v orientaci na trhu nemovitostí. Služby pana Majera mohu jen doporučit.
Vlastimil Urbánek
Vlastimil Urbánek
11:38 29 Mar 21
Pana Majera můžu jen doporučit. Dobrá komunikace, rychlost a vstřícnost.
Milan Škárka
Milan Škárka
10:06 30 Mar 21
Situace při prodeji mého pražského bytu byla mimořádně obtížná nejen proto, že šlo o prodej nemovitosti v jiné zemi, než ve které žiji, ale i vzhledem ke komplikacím, ke kterym došlo v právě propuklé pandemické krizi. Pan Majer vyřešil všechny problémy se sebevědomím, s úsměvem a bravurním klidem,... a po celou dobu jsem k němu měla naprostou důvěru. Zůstával se mnou celou dobu ve spojení, reagoval okamžitě na každý můj dotaz nebo prosbu. Vyzvedl moji zahraniční zásilku, která došla do úschpvny mimo Prahu. Zachoval klid v každé stresové situaci. Jsem mu nesmírně vděčná za relativně hladký průběh jinak velmi komplikovaného prodeje, i za to, že dnes bydlím ve vlastním domě v Irsku. Markétačíst dál
Numinous20111
Numinous20111
14:50 13 Oct 20
Jsem naprosto spokojený se službami pana Davida Majera.Doporučuji všem ostatním ke spolupráci.
Jiří Dejmek
Jiří Dejmek
15:55 12 Mar 21
Maximální spokojenost.
František Šimek
František Šimek
14:03 06 Apr 21
Doporučuji
Pavel Dubovsky
Pavel Dubovsky
08:46 10 Apr 21
Pán Majer je velky profesionál ve svém oboru. Odhad udělal na základě dlouholetých zkušeností perfektně.
Julius Fabula
Julius Fabula
17:24 03 Apr 21
Děkuji panu Majerovi za profesionální servis při nákupu bytu. Rychlost,spolehlivost a dodržení všech termínů. Daniel Růžička UNGELT INVEST s.r.o.
Daniel Růžička
Daniel Růžička
13:25 13 Apr 21
S prodejem bytu jsem byla velmi spokojená. Pan Majer je člověkem na svém místě. Je vidět, že svému povolání rozumí a ví, jak se zachovat v různých situacích.
Šárka Chrdlová
Šárka Chrdlová
12:15 13 Oct 20
Se službami poskytnutými panem Majerem (i jeho spolupracovníky) jsem byl vždy spokojen, a to při koupi bytu i jeho následném pronájmu. Vše vždy probíhalo promptně a bez problémů.
Jiří Blanda
Jiří Blanda
09:19 22 Oct 20
Pan David Majer z realitní kanceláře REMAX mě byl doporučen jako vstřícný a spolehlivý realitní makléř a musím potvrdit, že s tím mohu jedině souhlasit. Zpracoval pro mne odhad bytu v Praze a tří nemovitostí v jižních Čechách, které jsem potřeboval pro pozůstalostní řízení po manželce a to velmi... pohotově, profesionálně a k mé naprosté spokojenosti. Proto mohu jeho služby jedině doporučit.V.Šťastnýčíst dál
Václav Šťastny
Václav Šťastny
18:14 12 Mar 21
Doporučuji
Vlasta Alexanderová
Vlasta Alexanderová
09:03 04 Apr 21
Na práci Davida Majera oceňuji jeho profesionalitu, spolehlivost a dochvilnost. Vždy reagoval na naše e-maily či telefonáty. Nejvíce si cením toho, že nám vždy pomohl najít dobrého klienta/nájemce.
Miloš Brunclík
Miloš Brunclík
09:25 22 Oct 20
David Majer je velmi příjemný mladý muž na svém místě. Nic není problém, výborná komunikace, rychlost, důvěra. Vřele doporučuji.
Hedvika Cervinkova
Hedvika Cervinkova
20:53 23 Feb 21
Super jednání.
Patrik Walter
Patrik Walter
18:15 04 Apr 21
Oceňuji vstřícné a ochotné jednání pana Majera a hlavně rychlost prodeje mé nemovitosti. Mohu jen doporučit. J. MaiselováPřed časem jsem se opět obrátila na p. Majera a požádala ho o radu při prodeji bytu.Chtěla bych mu poděkovat za jeho ochotu a vyčerpávající informace, které mi poskytl.Všem... doporučuji bez obav se na něj obrátitpři prodeji nemovitosti i s jakýmkoliv dotazem. Spolupráce s ním je vždy na výbornou. J. Maiselováčíst dál
Jaroslava M
Jaroslava M
10:42 19 Apr 21
Vstřícné jednání, rychlá a srozumitelná komunikace, komplexní informace o veškerých možnostech poskytovaných služeb
Vladimir Vesely
Vladimir Vesely
08:49 10 Apr 21
Vstricny a profesionalni pristup. Odhad ceny nemovitosti vypracovan rychle a bez problemu. Rada se na pana maklere znovu obratim.
Barbora Zetkova
Barbora Zetkova
10:32 03 Apr 21
Velice oceňujeme profesionální komunikaci a zároveň osobní a lidský přístup. Můžeme jen doporučit!
Jaroslav Raiser
Jaroslav Raiser
12:47 01 Apr 21
Profesionalita, rychlost
Jana Mazáčková
Jana Mazáčková
15:42 11 Apr 21
Profesionální přístup.
iris iris
iris iris
09:03 29 Mar 21
Na pana Davida Majera jsem se obrátila ohledně odhadu nemovitosti,který jsem potřebovala pro notáře kvůli dědickému řízení.S ochotou a rychlostí se,kterou pan Majer odhad vypracoval jsem byla nadmíru spokojena.
Eva Čejpová
Eva Čejpová
11:12 07 Apr 21
Pana, Davida Majera mohu jen doporučit. Je to člověk na svém místě. Úžasná komunikace a profesionální přístup. Prodal mi nemovitost za týden. Ještě jednou Vám děkuji a přeji mnoho spokojených klientů jako jsem já.
Mirek Tesař
Mirek Tesař
16:34 20 Feb 21
Absolutně profesionální přístup. Bez stresu, rychlá, přesná akce. Děkuju
Pavlína Kuřátková
Pavlína Kuřátková
11:26 12 Oct 20
Bylo splněno vše, co se domluvilo a to ve velmi krátkém čase.
Jitka Sap
Jitka Sap
05:44 29 Mar 21
Profesionálí přístup a rychlá reakce. Využil jsem možnost bezplatného vypracování odhadu vlastní nemovitosti. Mohu doporučit.
Radim Pecho
Radim Pecho
11:47 11 Apr 21
  • Makléři RE/MAX Alfa mají u nabízených nemovitostí závazek tzv. výhradní loajality a diskrétnosti, což znamená, že hájí výhradně zájmy prodávajícího.

Realitní makléři RE/MAX Alfa jsou vázáni zprostředkovatelskou smlouvou, takže mimo jiného mají vůči majiteli nemovitosti závazek najít nejlepšího možného kupce a samozřejmě vyjednat nejlepší možné podmínky. To vše v souladu se zákony, etickým kodexem a zásadami poctivého prodeje.

Makléř je tak povinen sdělovat kupujícím pravdivé informace o nabízené nemovitosti a nic nezkreslovat nebo nezamlčovat. Pokud by tedy v případu výše odmítl druhého zájemce, porušil by tím svou povinnost hájit zájmy prodávajícího.

  • Pořadí kupujících nerozhoduje.

Někdy si zájemce myslí, že když přijde na prohlídku první, má automaticky preferenční právo jednat o koupi jako první. Musím vás zklamat. Pořadí nehraje roli. Rozhoduje pouze kvalita vaší nabídky. Takže když se potenciálních kupců sejde více, vyhodnocujeme jejich možnosti a majiteli doporučíme takovou variantu, co nejvíce odpovídá jeho potřebám. Konečné slovo má však vždy on.

A co se řadí mezi nejsilnější argumenty? Zpravidla cena, dále termíny uzavření kupní smlouvy a zaplacení kupní ceny, eventuálně další požadavky kupujících, rozvazovací podmínky atd.

5 tipů: jak postupovat, když jsou ve hře další zájemci

Tentokrát jsem si informace, rady a tipy, které považuji za přínosné pro kupující, vypůjčil od kolegy Petra Podlešáka. S jeho laskavým svolením vám tedy po redakční úpravě přináším jeho článek.

1. Rozhodněte se, jestli budete podmínky koupě vyjednávat sami, nebo pověříte zástupce

Při nákupu nemovitosti si sice musíte dát pozor na spoustu věcí a případné přešlapy vás mohou připravit o dost peněz, ale i tak mějte na paměti, že po „technické“ a právní stránce není koupě žádná příprava letu na Mars…

I průměrně inteligentní člověk s obchodními dovednostmi si může všechny realitní procesy nastudovat. A na smlouvy dohlédne právník. Avšak možná právě proto narazíte v internetových diskuzích a komentářích u článků na „mistry světa v prodejích“, kteří tvrdí, jak je nákup nemovitosti jednoduchý.

To vše se změní, když se jedná o pořízení vašeho nového domova. Objeví se emoce a ty často dokážou zastřít zdravý úsudek. Když si k tomu navíc přičtete, že u většiny lidí představuje nákup nemovitosti největší životní investici spojenou s mnohaletým finančním závazkem, není nouze o stres. A s tím „ruku v ruce“ přicházejí různé chyby.

Například kvůli tlaku a obavám ve smyslu „jen ať nám ten dům nevyfoukne někdo jiný“ kývnete na nesmyslně vysokou cenu. Anebo si nevšimnete závad. Případně vás důležitost celé situace paralyzuje, a tak budete jednat pomalu, až vás opravdu někdo předběhne.

Kvalitní zástupce není emotivně spjatý s transakcí a díky tomu vám může nabídnout nadhled, jasný úsudek a rozhodnost. Tedy vše, co jako kupující ztrácíte, když se jedná o vaše vysněné bydlení.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 23.6. 2021

2. Víte, kdo by měl být váš zástupce?

Kupující se v našem případě zřejmě domníval, že vše zvládne sám pouze s pomocí právníka, který nachystá smlouvy. To však často nestačí, jak se i ukázalo. Právníci sice rozumí právním náležitostem, ale nejsou obchodníci.

Neznají nuance v cenových hladinách nemovitostí, strukturu nabídky a poptávky, a proto nedokážou poradit, kdy žádat slevu, klást si dodatečné podmínky, či naopak – kdy tlak na slevu může vyřazovat ze hry.

Ideální kombinace poradců je právník (dohlédne na smlouvy), inspektor nemovitostí (dohlédne na technickou stránku nemovitosti) a zkušený realitní makléř, který rozumí procesu prodeje, zná realitní trh a vaše možnosti. Bude výhradně hájit vaše zájmy, pomůže citlivě vyjednat snížení ceny či další výhody a zkoordinuje práci všech, aby to odsýpalo.

Stejně jako jsou makléři, kteří problémy řeší a ti, co je způsobují, tak podobné je to také u právníků. Někteří tak navrhují zbytečné a komplikované změny ve smlouvách, ačkoli k tomu nemají opodstatnění. Požadují úpravy jen proto, aby vykázali svým klientům práci. Jsou totiž placeni od hodiny, ne od výsledků…

Pak to může dojít až k tomu, že makléř prodávajícího doporučí prodávajícímu uzavřít rezervační smlouvu s jiným zájemcem. Vyvarujte se také situace, kdy by jeden realitní specialista zastupoval obě strany, tedy vás jako kupce i stávajícího vlastníka. To je konflikt zájmu a z principu nesmysl. A také jeden z největších nešvarů realitního trhu u nás, protože spousta makléřů to bohužel takto dělá.

3. U atraktivních nemovitostí se rozhodujte rychle

Atraktivní nemovitosti na váhavé kupce nečekají. Kde je více zájemců, musíte se rozhodovat rychle, jinak to místo vás „dotáhne“ někdo jiný. Problém je, že když se na trhu neorientujete, většinou nepoznáte, že si zrovna prohlížíte realitní klenot (nebo i naopak problematickou nabídku).

Proto je obrovskou výhodou mít vlastního realitního poradce, který se vyzná a pomůže vám učinit rychle dobré rozhodnutí. Někdy bývá i rada po telefonu k nezaplacení. Pokud se makléř věnuje realitám několik let, měl by mít cit pro obchod a dobré příležitosti.

Třeba mí přátelé nebo i klienti mi pošlou fotky, pak zavolají a ptají se na názor. Okamžitě jim mohu dát zpětnou vazbu a radu. Relevantně zhodnotím, jestli jde o „ležák“, nesmysl a měli by chtít slevu. Nebo jim řeknu, že to vypadá jako super nabídka, ať si nechají zaslat rezervační smlouvu. A mezitím začneme prověřovat detaily.

Rychlost a akce je zkrátka u atraktivních nemovitostí zásadní. V našem příkladu kupující řešil podmínky nákupu 14 dnů, aniž by byl ochoten učinit závazné rozhodnutí. A to je u kvalitních nabídek příliš dlouhá doba.

Kdyby měl kupující opravdu kvalitního zástupce, tak rezervační smlouvu zvládnou doladit během 2 dnů. Největším problémem nebyl zdánlivě neseriózní postup makléře, který jednal pouze v nejlepším zájmu svého prodávajícího klienta, ale laxní přístup daného zájemce.

Jsem velmi spokojen s celým procesem prodeje domu, který jsme uskutečnili s vysoce profesionální pomocí pana Majera a jeho spolupracovníků, kteří nám vytvořili velmi pěknou prezentaci domu. V průběhu naší spolupráce se mi s panem Majerem velmi příjemně komunikovalo, vždy se choval taktně, svým... informovaným a zároveň lidsky citlivým přístupem pomáhal klidnému průběhu jednání. Vřele doporučuji využít jeho služeb.číst dál
Pavel Viktora
Pavel Viktora
11:21 17 Oct 20
Jsem velice spokojen, potřeboval jsme rychle prodat dost zdevastovány byt z dědictví. Pan Majer bleskově zabezpečil vyklizeni bytu a připravil home staging, co celou vec znacne zjednodušilo a urychlilo. Vřele doporučuji
Bobo Mihok
Bobo Mihok
12:01 22 Feb 21
S přístupem realitního specialisty pana Davida Majera jsem byl maximálně spokojen. Je to ve svém oboru dokonalý profesionál, jehož servisu zcela určitě opět příště využiji. Se zájmem sleduji také jeho pravidelné příspěvky na jeho webových stránkách. Zcela jednoznačně doporučuji využití služeb,... které pan Majer nabízí.číst dál
Jan Vosmanský
Jan Vosmanský
09:59 03 Apr 21
Dobrý den, pane Majere, děkuji za odhad,který byl vyhotoven v krátké době a tím pádem se neprodlužovalo dědické řízení. Černý F.
Filip Černý
Filip Černý
22:08 25 Feb 20
Pan David Majer je naprostý profesionál, kterého bych přála každému kdo prodává nebo kupuje byt. Stačilo pouze jedno setkání a vše ostatní zařídil dle mých požadavků bez mé přítomnosti. Z jeho jednání jsem byla nadšená.
Romana Reimová
Romana Reimová
13:42 22 Oct 20
S panem Majerem jsem prodával svůj byt v Praze 9 koncem roku 2019. S jeho službami jsem byl maximálně spokojený. Všechny kroky byly vedeny profesionálně, komunikace bezproblémová, prodejní cena v souladu s prvotním odhadem.TF
Tomáš Fichtner
Tomáš Fichtner
13:07 13 Apr 21
V nedávné době jsem využila služby realitního makléře p. Davida Majera při prodeji bytu v Praze.Jeho přístup k poměrně složité situaci byl skvělý. Jedná férově, lidsky a je na něj vždy spolehnutí.Přeji mu i nadále mnoho úspěchů a trpělivosti jako doposud. Všem mohu jen doporučit 🙂..
Pavla Žídková
Pavla Žídková
17:11 21 Feb 21
Realizace prodeje proběhla přesně podle domluvených kritérií. Spolupráce byla na profesionální úrovni. Tímto bych rád poděkoval. Bez problémů bych s panem Majerem spolupracoval znovu.
Jan Vodicka
Jan Vodicka
20:21 22 Oct 20
Velice hezké fotografie, které odrážejí skutečný stav nemovitosti a přitom podtrhnou její silné stránky. Díky této prezentaci je výběr jednotky jednodušší a především atraktivní pro zájemce. Doporučuji
Sam Sung
Sam Sung
10:55 20 Jan 21
Sluzby pana Majera muzeme s rodinou doporucit.Profesionalni,rychla komunikace,mile chovani,ochota...same plusy. Byly jsme spokojene a doporucujeme dale.
Šárka Matyšková
Šárka Matyšková
18:19 30 Mar 21
Oceňuji rychlou reakci, dodržení termínu pro vypracování odhadu nemovitosti pro účely dědického řízení. Co mě opravdu milé překvapilo je velice kreativní a milý způsob textace SMS zpráv a emailu, kterým vás pan Majer udržuje perfektně informovaneho o tom, co se děje teď a co vás kdy čeká.
Bára Holečková
Bára Holečková
08:00 18 Apr 21
Posudek nemovitosti k dědickému řízení byl vypracován promptně a seriózně.
Jiří Janáček
Jiří Janáček
07:34 29 Mar 21
Na realitního makléře pana Davida Majera jsem se obrátila s prosbou o vypracování odhadu ceny bytu před zamýšleným prodejem. Požadovaný odhad byl vyhotoven rychle a na odborné úrovni. Sleduji rovněž profesionální příspěvky na jeho blogu, které pomáhají v orientaci na trhu nemovitostí. Služby pana... Majera doporučuji.číst dál
Jana Teichmanová
Jana Teichmanová
08:31 06 Apr 21
Pana Majera vřele vřele doporučuji. Prodal velmi rychle můj byt na Praze 9. Velmi oceňují jeho důvěryhodnost, profesionalitu, systematičnost a bezproblémový průchod celého procesu prodeje.
Slavomír Černý
Slavomír Černý
19:37 23 Oct 20
Děkuji za rychle a solidní jednání
bender zadunajskij
bender zadunajskij
08:02 22 Feb 21
Pan Majer je profik ve svem oboru, byt prodal rychle a komunikace s nim byla skvela.
Lubomír Treskoň
Lubomír Treskoň
16:24 27 Mar 21
Profesionalita a skvely pristup p. Majera nam pri predaji bytu velmi pomohol ! Všetko nám s manželom vysvetlil, predaj prebehol hladko a rychlo. Ak by som v buducnosti planovala kupu alebo predaj tak sa určite obratim jedine na p. Majera
Lucia Marková
Lucia Marková
17:33 21 Feb 21
Kvalita odvedené práce, způsob zpracování, úroveň komunikace i vypovídající hodnota odhadu jednoznačně vypovídá o profesionálním přístupu. Mohu jednoznačně doporučit a děkuji!!!
Josef Ondrušík
Josef Ondrušík
17:12 28 Feb 20
Super rychlé informace, vysoká profesionalita pana Davida Majera.
Alena Vaňková
Alena Vaňková
13:37 08 Apr 21
V loňském roce jsem našla na internetu kontakt na on-line odhad nemovitosti, který nabízel na svých stránkách realitní makléř pan David Majer. Protože jsme se chystali prodat rodinný dům, využila jsem tuto možnost. To byl začátek naší spolupráce a následně rychlého a úspěšného prodeje. Pan Majer... je profesionál ve všech směrech. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni. Děkujeme a doporučujeme.číst dál
Eva Kypsonová
Eva Kypsonová
13:09 22 Oct 20
A very good broker with a professional background. Friendly, quick to act and very accommodating. - I have had very good experiences with David and can only recommend him!
Paolo Cafaggi
Paolo Cafaggi
15:36 22 Oct 20
Velmi proptní reakce. Korektní a profesionální jednání.
David Novak
David Novak
09:51 26 Apr 21
Se službami tohoto realitního makléře jsem byla plně spokojena. Jeho web je jasný a přehledný, odhad nemovitosti byl dodán v dobrém termínu a za dobrou cenu. Komunikace byla bezproblémová. Mohu doporučit.
Helena Kazmarová
Helena Kazmarová
18:57 07 Apr 21
Vše bylo rychle a v pořádku, doporučuji.
Jaroslav Svejda
Jaroslav Svejda
14:50 07 Apr 21
Makléře Davida Majera můžu jen doporučit. Před několika lety jsme s manželem kupovali byt, který nám prodával pan Majer. V nedávné době jsme se rozhodli, že byt prodáme. Obrátili jsme se proto opět na pana Majera. Byt se prodal za určenou cenu, rychle a bez problému. Oceňuji profesionální přístup,... příjemné vystupování a komunikaci. Děkujeme a přejeme hodně úspěchu.číst dál
Erika
Erika
17:35 11 Apr 21
Pan Majer svým profesionálním přístupem a rychlým jednáním přispěl k mé spokojenosti. Určitě doporučuji.
Adam Kekrt
Adam Kekrt
12:17 06 Mar 21
Po všech stránkách profesionální přístup.
Petr Chalupský
Petr Chalupský
11:20 03 Apr 21
V roce 2018 jsem v rámci dědického řízení použil vaše ocenění garáže!Toto ocenění proběhlo velice rychle a spolehlivě. Mohu proto jenom doporučit vaše služby i dalším klientům!S pozdravem Petr Kortan
petr Kortan
petr Kortan
19:07 28 Mar 21
Realitní makléř David Majer je vysoce kvalifikovaný, zkušený odborník. Ve své profesi pracuje s velikými úspěchy už řadu let.Já sám mám s jeho prací osobní vysoce kladné zkušenosti při prodeji bytu a mohu jen a jen ostatním klientům realitního makléře pana Davida Majera doporučit.
L V
L V
10:41 28 Mar 21
Profesionální přístup, zajímavý blog vysvětlující záludnosti realitního trhu. Kdybych prodával nemovitost, měl bych pocit, že zde prodám za férovou cenu.
Jan Jelínek
Jan Jelínek
21:52 23 Apr 21
Na pana Davida Majera jsem se obrátila s prosbou o vypracování odhadu ceny nemovitosti pro dědické řízení. S jeho službami jsem byla velmi spokojena, požadovaný odhad byl vyhotoven velmi rychle a na vysoké odborné úrovni. Vysoce profesionální služby pana Majera mohu jen doporučit.
Barbora Mašková
Barbora Mašková
15:09 03 Apr 21
Pan Majer mi vypracoval dva odhady pro dědické řízení. Práci jsem zadávala v pátek večer a k mému překvapení bylo vše hotové už v neděli. Tak rychlou práci jsem opravdu nečekala. Oceňuji rychlé a slušné jednání, ochotu i spolehlivost.
Zuzana Ptáčková
Zuzana Ptáčková
06:58 29 Mar 21
Pan David Majer zpracoval odhad nemovitosti pro notáře v rámci pozůstalostní řízení v rozumném termínu a za přijatelnou cenu. Úroveň komunikace lze hodnotit jako výbornou. Vše bylo vyřízeno jednoduše a rychle. Mohu služby pana Majera v tomto ohledu doporučit.
Pavel Ratislav
Pavel Ratislav
09:01 17 Mar 21
Very quick to respond and answered all my questions promptly.
Karen Cryer
Karen Cryer
08:30 05 Apr 21
David was a pleasure to have as our agent. He never left any questions unanswered and always responded promptly. I would highly recommend him over any agents as you will save time as well as receive top quality service. He was able to rent out our apartment very quickly and able to close all the... gaps related to administration and legal aspects between the new tenants very effectively.číst dál
Zuzana Tovarova
Zuzana Tovarova
18:38 18 Jan 21
S panem Majerem byla radost spolupracovat. Ve velmi krátkém čase domluvil mnoho prohlídek a byt se prodal za velmi dobrou cenu. Příjemné vystupování, rychlá reakce, profesionální přístup.
Tomáš Kapar
Tomáš Kapar
05:54 25 Oct 20
Dovolím se s Vámi podělit o svoji zkušenost, před nedávnem jsem hledala někoho, kdo by mi vyhotovil odhad ceny u děděné nemovitosti. Při hledání na internetu jsem narazila na stránky realitního makléře Davida Majera ze společnosti REMAX, který tuto službu nabízí on-line. Byla jsem příjemně... překvapena rychlostí, kvalitou i cenou zpracování. Stačilo prakticky pár kliknutí, zodpovězení několika málo dotazů a odhad ceny byl na světě. Pana Majera hodnotím jako profesionála na svém místě, vyniká přehledem na realitním trhu a pracuje rychle a efektivně.číst dál
dana moravova
dana moravova
11:48 06 Apr 21
David Majer nám pomohl prodat ve velmi krátké době dva menší byty. Veškeré jeho služby byly vrcholně profesionální, zároveň byla celá naše spolupráce maximálně příjemná i po lidské stránce. Skutečnost, že jsme využili jeho služeb se nám ve výsledku vyplatila i z hlediska finančního - i po odečtení... provize za prodej byl výnos z prodeje vyšší, než jsme na počátku celého procesu doufali. V přímém srovnání se zkušeností s několika dalšími realitními makléři byla spolupráce s panem Majerem jako z říše snů, v tom nejlepším slova smyslu.číst dál
Filip Láb
Filip Láb
16:07 22 Oct 20
Nejsem odborník abych tuto věc mohl adekvátně ohodnotit.Přístup byl slušný.
Josef Kopecky
Josef Kopecky
10:11 12 Mar 21
Využila jsem služeb realitního makléře pana Davida Majera z Remax Alfa v Praze. Spolupráce byla, rychlá a efektivní bez zbytečného průtahu. Zároven jsem vždy a rychle dostala odpověď na všechny mé dotazy a obavy z prodeje bytu. Uzavřela jsem smlouvu o výhradním zastupování pro prodej bytu. Za pár... dní se nafotil byt, předala klíče k prohlídce. Následovaly prohlídky o kterých jsem byla vždy předem informována. Za 3 týdny se našel ten správný kupec a sním i dobrá zpráva pan Majer ještě dokázal zvýšit cenu bytu o 3,5 % .Zároveň jsem využila služeb advokátní úschovny se kterou pan Majer spolupracuje už léta. Kdybych prodávala znova určitě bych se nebála využít znovu spolupráce s panem Davidem Majerem. Je slušný, férový a rychlý. A zároveň tímto velmi děkuji za spolupráci.číst dál
Kristyna Salvova
Kristyna Salvova
12:15 20 Jan 21
S prací pana Davida Majera jsem byla naprosto spokojena. Jeho přístup je vysoko profesionální a lidský zároveň. Jeho služby vřele doporučuji.
Katarína Valešová
Katarína Valešová
09:55 05 Apr 21
Využil jsem služeb pana Davida Majera při stanovení odhadu ceny bytu v rámci dědického řízení. Vše bylo zpracováno rychle a na vysoké odborné úrovni. Rád také čtu články na jeho blogu, které mi jako pronajímateli pomáhají v orientaci na trhu nemovitostí. Služby pana Majera mohu jen doporučit.
Vlastimil Urbánek
Vlastimil Urbánek
11:38 29 Mar 21
Pana Majera můžu jen doporučit. Dobrá komunikace, rychlost a vstřícnost.
Milan Škárka
Milan Škárka
10:06 30 Mar 21
Situace při prodeji mého pražského bytu byla mimořádně obtížná nejen proto, že šlo o prodej nemovitosti v jiné zemi, než ve které žiji, ale i vzhledem ke komplikacím, ke kterym došlo v právě propuklé pandemické krizi. Pan Majer vyřešil všechny problémy se sebevědomím, s úsměvem a bravurním klidem,... a po celou dobu jsem k němu měla naprostou důvěru. Zůstával se mnou celou dobu ve spojení, reagoval okamžitě na každý můj dotaz nebo prosbu. Vyzvedl moji zahraniční zásilku, která došla do úschpvny mimo Prahu. Zachoval klid v každé stresové situaci. Jsem mu nesmírně vděčná za relativně hladký průběh jinak velmi komplikovaného prodeje, i za to, že dnes bydlím ve vlastním domě v Irsku. Markétačíst dál
Numinous20111
Numinous20111
14:50 13 Oct 20
Jsem naprosto spokojený se službami pana Davida Majera.Doporučuji všem ostatním ke spolupráci.
Jiří Dejmek
Jiří Dejmek
15:55 12 Mar 21
Maximální spokojenost.
František Šimek
František Šimek
14:03 06 Apr 21
Doporučuji
Pavel Dubovsky
Pavel Dubovsky
08:46 10 Apr 21
Pán Majer je velky profesionál ve svém oboru. Odhad udělal na základě dlouholetých zkušeností perfektně.
Julius Fabula
Julius Fabula
17:24 03 Apr 21
Děkuji panu Majerovi za profesionální servis při nákupu bytu. Rychlost,spolehlivost a dodržení všech termínů. Daniel Růžička UNGELT INVEST s.r.o.
Daniel Růžička
Daniel Růžička
13:25 13 Apr 21
S prodejem bytu jsem byla velmi spokojená. Pan Majer je člověkem na svém místě. Je vidět, že svému povolání rozumí a ví, jak se zachovat v různých situacích.
Šárka Chrdlová
Šárka Chrdlová
12:15 13 Oct 20
Se službami poskytnutými panem Majerem (i jeho spolupracovníky) jsem byl vždy spokojen, a to při koupi bytu i jeho následném pronájmu. Vše vždy probíhalo promptně a bez problémů.
Jiří Blanda
Jiří Blanda
09:19 22 Oct 20
Pan David Majer z realitní kanceláře REMAX mě byl doporučen jako vstřícný a spolehlivý realitní makléř a musím potvrdit, že s tím mohu jedině souhlasit. Zpracoval pro mne odhad bytu v Praze a tří nemovitostí v jižních Čechách, které jsem potřeboval pro pozůstalostní řízení po manželce a to velmi... pohotově, profesionálně a k mé naprosté spokojenosti. Proto mohu jeho služby jedině doporučit.V.Šťastnýčíst dál
Václav Šťastny
Václav Šťastny
18:14 12 Mar 21
Doporučuji
Vlasta Alexanderová
Vlasta Alexanderová
09:03 04 Apr 21
Na práci Davida Majera oceňuji jeho profesionalitu, spolehlivost a dochvilnost. Vždy reagoval na naše e-maily či telefonáty. Nejvíce si cením toho, že nám vždy pomohl najít dobrého klienta/nájemce.
Miloš Brunclík
Miloš Brunclík
09:25 22 Oct 20
David Majer je velmi příjemný mladý muž na svém místě. Nic není problém, výborná komunikace, rychlost, důvěra. Vřele doporučuji.
Hedvika Cervinkova
Hedvika Cervinkova
20:53 23 Feb 21
Super jednání.
Patrik Walter
Patrik Walter
18:15 04 Apr 21
Oceňuji vstřícné a ochotné jednání pana Majera a hlavně rychlost prodeje mé nemovitosti. Mohu jen doporučit. J. MaiselováPřed časem jsem se opět obrátila na p. Majera a požádala ho o radu při prodeji bytu.Chtěla bych mu poděkovat za jeho ochotu a vyčerpávající informace, které mi poskytl.Všem... doporučuji bez obav se na něj obrátitpři prodeji nemovitosti i s jakýmkoliv dotazem. Spolupráce s ním je vždy na výbornou. J. Maiselováčíst dál
Jaroslava M
Jaroslava M
10:42 19 Apr 21
Vstřícné jednání, rychlá a srozumitelná komunikace, komplexní informace o veškerých možnostech poskytovaných služeb
Vladimir Vesely
Vladimir Vesely
08:49 10 Apr 21
Vstricny a profesionalni pristup. Odhad ceny nemovitosti vypracovan rychle a bez problemu. Rada se na pana maklere znovu obratim.
Barbora Zetkova
Barbora Zetkova
10:32 03 Apr 21
Velice oceňujeme profesionální komunikaci a zároveň osobní a lidský přístup. Můžeme jen doporučit!
Jaroslav Raiser
Jaroslav Raiser
12:47 01 Apr 21
Profesionalita, rychlost
Jana Mazáčková
Jana Mazáčková
15:42 11 Apr 21
Profesionální přístup.
iris iris
iris iris
09:03 29 Mar 21
Na pana Davida Majera jsem se obrátila ohledně odhadu nemovitosti,který jsem potřebovala pro notáře kvůli dědickému řízení.S ochotou a rychlostí se,kterou pan Majer odhad vypracoval jsem byla nadmíru spokojena.
Eva Čejpová
Eva Čejpová
11:12 07 Apr 21
Pana, Davida Majera mohu jen doporučit. Je to člověk na svém místě. Úžasná komunikace a profesionální přístup. Prodal mi nemovitost za týden. Ještě jednou Vám děkuji a přeji mnoho spokojených klientů jako jsem já.
Mirek Tesař
Mirek Tesař
16:34 20 Feb 21
Absolutně profesionální přístup. Bez stresu, rychlá, přesná akce. Děkuju
Pavlína Kuřátková
Pavlína Kuřátková
11:26 12 Oct 20
Bylo splněno vše, co se domluvilo a to ve velmi krátkém čase.
Jitka Sap
Jitka Sap
05:44 29 Mar 21
Profesionálí přístup a rychlá reakce. Využil jsem možnost bezplatného vypracování odhadu vlastní nemovitosti. Mohu doporučit.
Radim Pecho
Radim Pecho
11:47 11 Apr 21

4. Nabídněte vyšší cenu

Pokud o nemovitost opravdu stojíte a zájemci se nebezpečně „množí“, zvažte, že nabídnete prodávajícímu vyšší cenu. Tím totiž můžete ostatní vyřadit ze hry. Ale pozor: můžete, ale nemusíte. Třeba se podobně zachovají i ostatní a klasický prodej se tak stočí do předem neoznámeného přihazování neboli aukce. A tehdy velmi záleží na tom, jak makléř takovou situaci uchopí a vykomunikuje.

Kupující si často stěžují, že po prohlídce potvrdili svůj vážný zájem, ale makléř jim nakonec i tak oznámil uspořádání aukce. Oni na to reagují podrážděně, protože nic takového nebylo inzerováno. A dožadují se koupě. Lidé na to v dobách materiálního přebytku nejsou zvyklí. Není to jako „auta nejsou, objednáme nové“. Tady je jedna nemovitost a nelze ji naklonovat. Z tohoto důvodu je licitování spravedlivou formou výběru kupce.

Mnohem horší situace nastane, když prodej zajišťuje nezkušený makléř nebo samoprodejce. Ti se pak z neznalosti začnou do všeho zamotávat. Slíbí nemovitost prvnímu uchazeči, před domem však už čeká druhý s tím, že chce na prohlídku a je připravený nabídnout víc peněz. Myslíte si, že prodávající tohoto zájemce odmítne, protože už byt nebo dům zamluvil pro někoho jiného? Tušíte správně – většina majitelů vidinu vyššího zisku jen tak ze stolu nesmete. Pak se chtějí ze slibu vykroutit a problém je na světě.

Může se nám to sice zdát nemorální, ale to se prostě děje. A někteří prodávající nemají ani tu sílu to prvnímu zájemci říct, a tak přestanou brát telefony a odpovídat na e-maily… Nebo mu začnou tvrdit, že si prodej rozmysleli. A mezitím prodají vyšší nabídce.

Někdy se také stává, že kupující zkouší makléře uplatit– nabízejí například odměnu 50 tisíc korun. V Alfě s tímto nápadem ale nepochodíte. Makléř, který by vzal úplatek, by ve firmě na minutu skončil, a to z důvodu hrubého porušení závazku zastupovat prodávajícího.

Nejlepší tedy je, když jednoduše nabídnete vyšší kupní cenu prodávajícímu. Nastat mohou ale i další scénáře. Pokud nevíte, jak na ně reagovat, významnou roli sehraje zkušený realitní makléř, který vás bude zastupovat. Ten přesně mířenými otázkami zjistí, „odkud vítr vane“, a vyjedná nákup ve váš prospěch.

5. Uzavřete co nejdříve závaznou rezervační smlouvu s rozvazovacími podmínkami

Nechcete uzavřít rezervační smlouvu, protože nevíte, jak dopadne inspekce nemovitosti? Nebo máte strach z návrhu kupní smlouvy (jako klient v našem případu)? Pak uzavřete rezervační smlouvu, která je pod sankcí závazná pro vás i pro prodávajícího, a sjednejte si v ní rozvazovací podmínky. Tedy takové, které vám umožní se z rezervační smlouvy vyvázat, např. pokud technická zpráva ukáže na problémy se stavem nemovitosti, banka vám neschválí úvěr atd.

Prakticky vůbec se nestává, že by prodej ztroskotal na kupní smlouvě, pokud je vůle smluvních stran se dohodnout. Podstatné náležitosti obchodu jsou beztak stanoveny již v rezervační.  Častěji se děje to, že při inspekci nemovitosti narazí zájemce na nedostatky, kterých si prodávající není vědom. Rozvazovací podmínky pak kupujícímu umožňují od smlouvy odstoupit. A tak budete moci odstartovat diskuzi o slevě.

V rezervační smlouvě si rovněž můžete stanovit, kdo zaplatí náklady na inspekci, pokud se objeví skryté vady. Rozvazovací podmínka se také používá v případě, kdy existuje riziko, že vám banka neschválí úvěr.

Ta hlavní výhoda oproti postupu klienta v našem případu je ta, že máte rezervovanou nemovitost a nemůže dojít k tomu, že by ji makléř prodal někomu jinému. Měli byste však vědět, že rozvazovací podmínky vám makléř sám o sobě nabízet nebude a nemusí je vždy akceptovat. Znevýhodňují totiž postavení jím zastupovaného prodávajícího.

Pokud vůbec nemáte představu, jak aplikovat zmiňované rozvazovací podmínky, váš zástupce to musí vědět, jinak ho vyměňte. Nemá-li makléř majitele v danou chvíli alternativu v podobně jiného kupce, pak s vámi o nich bude ochoten jednat. Makléř by to tak zřejmě udělal i v našem předloženém příběhu, protože druhý klient přišel až po 14 dnech.

Držte se těchto doporučení a výrazně zvýšíte šanci, že v konkurenci ostatních zájemců to budete vy, kdo nakonec uzavře kupní smlouvu. V realitách působí mnoho amatérů a dobrodruhů, co vytváří špatnou pověst realitním makléřům, a tak se lidé nějak ze setrvačnosti snaží „házet“ všechny problémy realitních obchodů na makléře, aniž by si přiznali, že postupovali špatně.

Lidem, kteří nemovitosti nekupují často a nemají patřičné obchodní dovednosti a znalosti realitní problematiky, může schopný a spolehlivý realitní zástupce ušetřit spoustu stresu a financí.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.