Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Žádá zájemce o koupi slevu? Poradím vám, jak se k tomu postavit a kdy makléř nejedná ve vašem zájmu

3.7. 2019 (Aktualizováno: 27.10. 2020)David Majer

Je téměř 100% jistota, že se během prodeje nemovitosti setkáte s požadavkem na značné snížení ceny. Pokud chcete mít vše rychle „z krku“ a na finančním výsledku vám vůbec nezáleží, pak nejspíš nebudete nic řešit a slevu poskytnete. Bez rozmyslu.

Jenže takový přístup se pochopitelně většinou nevyplatí. Proto ho nedoporučuji (a neměl by ani žádný jiný zkušený profesionál).

Co tedy a proč potenciálnímu kupci říct? Kdy a jak vyjednávat? Na to nelze odpovědět konkrétně. Ke každému prodejnímu případu se vážou jiné okolnosti.

Nápovědu pro další kroky ukrývá samotný prodej

Obecný tip může znít takto: berte v potaz 3 hlavní faktory. A ty vám pomohou zvolit nejvhodnější postup.

Vycházejte z:

  • ceny– správně nastavená budí dostatečný zájem a nakonec přivede zájemce, co vám danou částku zaplatí (nebo jen s minimální ztrátou pár desítek tisíc),
  • dosavadního průběhu– opět je třeba sledovat reakce na nabídku, které mimo jiného ukazují, zda na požadavek kývnout,
  • vašich přání a možností– jak už jsem naznačil v úvodu: jestliže spěcháte a chcete hlavně co nejdříve prodat, možná si z ceny rádi ukrojíte.

Zásadní je tedy to, v jaké fázi se prodej bytu nebo domu nachází a kam se s ním chcete dostat. Fundovanou radu samozřejmě získáte od makléře, který vás případně zastupuje. Resp. měli byste ji získat.

Recept na nejlepší rozhodnutí = zkušenosti a znalosti

Jistotu vnáší do realitního obchodu kvalitní odborník, který přesně ví, co kdy dělat. Na začátku nastavil strategii a umí ji příhodně upravovat. A to například i ve chvíli, kdy se objeví vážný zájemce a chce cenu srazit dolů. Pamatujte, že s jeho zájmem to vlastně nemusí být „až tak horké“.

Ostatně, o signálech, které eventuální kupující vysílá, když (ne)chce koupit, jste se už na mém blogu mohli dočíst.

Abyste učinili ideální rozhodnutí, potřebujete mít zkušenosti s prodejem nemovitostí, obchodní/prodejní znalosti a dávku intuice, která patří i do oboru realit. Na jednání se slevychtivými zájemci neexistují tabulky a návody.

Doporučení musí být na míru

Ať už postupujete jakkoliv, při spolupráci s realitní kanceláří byste měli mít dokonalý přehled o prodeji, abyste se dokázali správně rozhodnout.

Já své klienty informuji o všech nabídkách, se kterými se zájemci ozvou. Na základě důležitých ukazatelů a čísel pak majiteli doporučím, jak s tím naložit – jestli přijmout, odmítnout, začít vyjednávat. A samozřejmě jim svůj návrh vysvětlím.

Na prvním místě jsou vaše zájmy a podle nich musí být prodej vedený.

Proto si dejte pozor na makléře, který s vámi komunikuje málo nebo vás bez vysvětlení tlačí do prodeje, ačkoliv znamená statisícovou slevu.

Velké riziko obvykle představují:

  • začátečníci, co potřebují prodávat jak na běžícím páse,
  • tzv. kvantiťáci (přečtěte si o typech makléřů), co nabírají desítky nemovitostí, ale pak se jim nemohou pořádně věnovat, protože na to zkrátka není čas,
  • makléři pracující bez exkluzivních smluv, kteří na prodej spěchají, aby ho dřív neuskutečnil někdo jiný (a nepřipravil je o provizi),
  • společnosti, které poskytují prodej bez provize a nejde jim o to vyjednat pro prodávajícího nejlepší cenu.
  • realitní kanceláře, které mají nevýhodně nastavený systém odměňování svých makléřů, kteří poté spěchají dokončit obchod v daném měsíci, aby splnili plán

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Jak to dělám já?

Často se stává, že zájemci o koupi žádají slevu. Je to pochopitelné, každý by si rád vyjednal pro sebe ty nejlepší podmínky. Většinou se tak děje písemně e-mailem nebo telefonicky, jelikož klienti jsou takto odvážnější, než kdyby o ceně měli jednat osobně. Učiní nějakou nabídku a často se diví, jakou ode mě dostanou odpověď.

Má odpověď však zavisí na výše popsaném, na průběhu prodeje, výsledcích statistik inzerce a zda si myslím, že je čas prodávanou nemovitost zlevnit.

Vždy jako makléř majitelům nabídku předám, ať je cenová nabídka jakákoli, aby byli v obraze, co se s jejich nemovitostí děje. Podle dosavadního vývoje prodeje, na základě statistik a reakcí klientů po prohlídkách zazní mé doporučení. Buď nabídku příjmout, nebo vyjednávat či ji vůbec nepříjmout.

Důvod, proč se kupující často diví je, protože hájím především zájmy prodávajícího. Diví se, že nechci prostě rychle prodat a mít rychle provizi a uzavřený obchod. Začínající makléři často potřebují rychle prodat, aby měli svou provizi a zaplaceno. U mě to takto není, jelikož prodávám tolik nemovitostí, že už to není jen o penězích pro mě a RK, ale hlavně o výsledku pro majitele.

Ukázka mé odpovědi e-mailem na nabídku klienta, který žádal slevu 800.000Kč z prodejní ceny 10.500 000Kč:

Dobrý večer, pane xy,

děkuji za Váš e-mail a nabídku. Předal jsem ji prodávajicím, kteří si to potřebují promyslet. Musím však říci, že tento dům prodáváme teprve 3. týden, což je na prodej rodinného domu velmi krátká doba po kterou je zatím zájem o prohlídky dostatečný na to, abychom se přiblížili k prodejní ceně či ji i dosáhli. Za mě jsem tak majitelům doporučil Vaši nabídku nepříjmout, případně Vám učinit protinávrh. Jsem totiž ze zkušenosti přesvědčen, že se dům podaří prodat nad 10mil.

Je to velmi kvalitní stavba s krásnou zahradou na úžasném místě a mimořádnou atmosférou, kdy je o dům řádně pečováno majiteli, což jste jistě vycítili také. 

Nyní Vás tedy prosím o trpělivost, než se majitelé rozhodnout, případně zda se vyjádří další klienti, kteří dům tento týden viděli.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, prosím.

Děkuji za pochopení a přeji příjemný večer.

Pokud byste byli rádi, aby vás při prodeji zastupoval makléř, který jedná podobně, doporučuji si makléře pečlivě vybrat. S výběrem makléře vám jistě pomůže tento video návod, jak si prověřit realitního makléře díky inzertnímu serveru sreality. Jestliže byste rádi s prodejem vaši nemovitosti uvítali mou pomoc, neváhejte mě kontaktovat a nebo mi napiště do formuláře níže.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.