730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Inspekce jako skvělý tah při prodeji (nejen) starého domu: 3 praktické důvody, proč byste o ní jako prodávající měli vážně uvažovat

30.7. 2020David Majer

Inspekci nemovitosti obvykle využívají kupující, kteří chtějí vědět maximum o stavu kupovaného domu. Praxe ale ukazuje, že se investice do této důkladné odborné kontroly vyplatí i prodávajícím. Z nedostatků tak totiž mohou hravě udělat jedno z hlavních lákadel a přednost, co převálcuje konkurenční nabídky.

Z výsledků prohlídky vytěžíte jako majitel několik prodejních trumfů. A ty nespočívají jen ve zjevné férovosti, kterou takovým otevřeným přístupem dáte najevo (a kterou mnozí zájemci upřednostní před perfektní kondicí domu).

Sám jsem inspekci už několikrát využil u svých klientů, protože mi dala možnost lépe nastavit ideální prodejní strategii: jasně jsem tak věděl, na čem jsem, co prodávám a jakou cílovou skupinu s konkrétními potřebami tedy musím oslovit.

A jelikož se mi tento možná trochu nezvyklý postup osvědčil, rozhodl jsem se, že ho představím a doporučím i vám. Sepsal jsem důvody a benefity, které byste k této tematice měli znát.

Hodí se především pro majitele nemovitostí, které mají od začátku zhoršenou pozici na realitním trhu = vykazují známky technických nedostatků, vyžadují investice do oprav, nejsou hned obyvatelné, nevypadají lákavě apod.

1. Návrh řešení u vad, snadnější zhodnocení možností

Zchátralý či jinak na první pohled neatraktivní dům mnoho potenciálních kupců okamžitě odradí. Navzdory tomu, že má potenciál a třeba i vlastnosti, co daná sorta zájemců hledá.

Zhodnocení odborníkem a pojmenování problémů může negativní dojem zvrátit. Když totiž víte, proti čemu stojíte, lépe se s tím vyrovnáte, snadněji s tím naložíte. A tohle platí i v realitních obchodech.

Kupující mohou být naprostí laici, co se týče stavby/designu a dalších souvisejících oblastí, takže často opomíjejí nebo ze svého výběru rovnou vylučují nemovitosti, které by jim jinak vyhovovali. Zpravidla to nebývají zkušení stavaři nebo architekti. Proto si nedokážou utvořit správnou představu o náročnosti nebo možnostech rekonstrukce. Přitom to mnohdy nemusí být v tomto ohledu až tak špatné.

Když jim předložíte kompletní soupis vad a z toho vyplývajících nutných oprav (včetně finančních nákladů nebo harmonogramu prací), lehce si spočítají a uvědomí, že předmětný dům vlastně vůbec nemusí být ani v takovém nedokonalém stavu nevhodná volba, jak se původně zdálo.

2. Zvýšení důvěryhodnosti

Report z inspekce nemovitosti pochází od třetí, tedy nezávislé, strany, takže celá transakce působí důvěryhodným a bezpečnějším dojmem.

Zájemce tak vidí, že tzv. odkrýváte karty a máte zájem domluvit obchod, se kterým budou všichni spokojení. Protože je později nepřekvapí nic, o čem neměli tušení.

Nemusím snad vůbec připomínat či vysvětlovat, jak je tohle u prodeje/koupě důležité. Zřejmá upřímnost a snaha nic nezatajovat nebo neobcházet dokáže vyzdvihnout i obtížně prodejný či absolutně neprodejný ležák. A pokud čtete můj blog pravidelně, je vám jasné, že protahovaný neúspěšný prodej může nemovitost na trhu tzv. spálit, což představuje jeden z nejhorších možných scénářů při prodeji.

3. Prevence před reklamací skrytých vad

V neposlední řadě vás profesionální kontrola, kterou zahrnete do smluv, chrání před pozdějšími komplikacemi, kdy by kupec objevil a následně chtěl řešit skryté vady.

Jak nejspíš víte, případné problémy může nový majitel nahlásit ve lhůtě do 5 let od nabytí. A vy je pak musíte kompenzovat slevou. Eventuálně může dokonce dojít k úplnému zrušení transakce. Zodpovědnost leží na vás, vy musíte stav domu znát a informovat o něm protistranu. Neznalost neomlouvá, podobně jako u nejrůznějších zákonných povinností.

Ať už ale kvůli skrytým vadám nastane cokoliv, budete se muset zajímat. A to znamená starosti. Díky inspekci se jim vyhnete. Vše bude totiž objevené a pojmenované včas a kupující bude nemovitost kupovat se vším všudy.

Pokud se tedy chystáte prodávat dům, který svým vzhledem nebo celkovou kondicí pokulhává za průměrnými standardy, nechte provést inspekci. Představuje výhodu, co mnozí prodávající neznají.

Profesionál dům pořádně prohlédne a případně navrhne opravy. Možná se pak do něčeho pustíte sami, ještě před zahájenim prodeje. I tak ale pamatujte: velké zásahy se většinou nevyplatí. Navíc zde existuje riziko, že se svými volbami netrefíte do vkusu zájemců.

Udělejte audit a vhodně ho zakomponujte do prodejní/marketingové strategie. To bude bohatě stačit a skvěle se vám to vrátí. Jestliže si pořád nejste jistí, co a proč zařídit, neváhejte a kontaktujte mě. Rád vám poradím, jak nejlépe postupovat s ohledem na všechny okolnosti a situaci, abyste prodali dobře a přesně podle svých představ.

Zajímá vás, jak správně určit cenu domu?

Zjistěte zdarma, za kolik peněz můžete prodat váš dům s 95% přesností. Získejte detailní přehled prodejů domů z vašeho okolí za posledních 12 měsíců.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.